Výběrem nového vedení, které je kritické vůči pokračování velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, se německá sociální demokracie (SPD) vyslovila proti vládě a vydala se levicovou cestou. Tak německá média hodnotí výsledek stranického hlasování, který do spolupředsednické funkce poslal Saskii Eskenovou a Norberta Waltera-Borjanse.

"Před dvěma lety ještě zvítězil rozum. Členové nejstarší německé strany se tehdy vyslovili pro další vstup do velké koalice," napsal v neděli na webu deník Die Zeit s tím, že strana vytvoření vlády s Merkelovou nakonec podpořila i přes všeobecnou nechuť v pokračování kabinetu. Die Zeit toto rozhodnutí označil za státnické, neboť SPD se rozhodla upřednostnit zemi před stranou.

"To je historie," poznamenal deník k sobotnímu ohlášení výsledků. Sociální demokraté totiž do vedení strany poslali duo Eskenová a Walter-Borjans, které porazilo dvojici ministra financí Olafa Scholze a braniborské političky Klary Geywitzové. "Sociální demokraté se rozhodli hlasovat proti vládě, a věnovat se tak svým vlastním náladám," uvedl Die Zeit. Ten se domnívá, že strana už nestojí o pragmatismus, ale o ideologický fundamentalismus. "SPD už nechce sociální tržní hospodářství, ale demokratický socialismus," dodal list.

Deník Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) ve výsledku stranické volby vidí, že členská základna už má dost velké koalice, proto žádá nový začátek. "Toto rozhodnutí je obzvláště pro Olafa Scholze hořkou porážkou a možná i začátkem konce jeho velké politické kariéry. Vicekancléř SPD bez většiny ve straně je brutálně oslabený. Jeho kandidatura na kancléře je odpískaná," míní WAZ.

Nejenže podle WAZ popularita SPD klesá, SPD se teď stala i roztrženou stranou, kdy zastánci reálné politiky středu stojí proti levicovému křídlu. "Souboj o směřování bude brutální a nalezení nového začátku pro stranu velmi těžké," dodal WAZ.

Související

Jako o žádosti nového začátku vyhodnotila výsledek předsednické volby i televize ARD, která se ale obává, že to straně i koaličnímu partnerovi přinese hádky. Členská základna podle ARD rozhodla proti postojům vedení strany. "Třiapadesát procent pro Norberta Waltera-Borjanse a Saskii Eskenovou je ranou pro stranický establishment," okomentovala televize výsledek stranické volby.

Bulvární list Bild psal o změnách ve vedení SPD jako o ráně a překvapení. "S tím sotva někdo počítal! I někteří sociální demokraté na pódiu měli ve tváři výraz překvapení," uvedl deník. Doplnil, že šok nezasáhl jen poražené v čele se Scholzem, pro kterého bylo hlasování debaklem, ale i celou berlínskou politiku, neboť je v sázce budoucnost velké koalice.

Související