Americký prezident Donald Trump zneužil svůj úřad k tomu, aby přinutil Ukrajinu pomoci mu v prezidentských volbách v roce 2020. Tvrdí to v úterý zveřejněná vyšetřovací zpráva demokratů z výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů, napsala agentura Reuters. Dokument je určen pro právní výbor sněmovny, který ve středu v souvislosti s přípravou možné ústavní žaloby na prezidenta začíná se slyšeními. Již v pondělí zveřejnili zprávu republikánští členové výboru pro tajné služby, podle kterých neexistuje žádný důvod, aby prezident čelil impeachmentu, tedy procesu možného sesazení.

V dokumentu demokratů z výboru pro tajné služby se mimo jiné uvádí, že Trump zasahoval do impeachmentového vyšetřování, když nutil zástupce vlády a vládních organizací nevypovídat před kongresmany a zároveň zastrašoval a útočil na ty, kteří se do Kongresu dostavili.

"Žádný prezident v historii s výjimkou Trumpa nenařídil celé výkonné moci, aby nesvědčila před Kongresem," uvádí dokument s tím, že veřejné útočení na kongresové svědky a jejich zastrašování je federálním zločinem.

Za zlom v Trumpově několikaměsíčním úsilí získat osobní výhody pro volby označila zpráva kontroverzní červencový telefonát prezidenta s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. V tomto rozhovoru Trump chtěl, aby ukrajinské úřady vyšetřovaly jeho politického rivala z řad demokratů Joea Bidena. Vyšetřovací zpráva demokratů tvrdí, že Trump podmínil Zelenského návštěvu v Bílém domě a americkou vojenskou pomoc Ukrajině tím, že Kyjev veřejně oznámí vyšetřování Bidena.

Dokument dále konstatuje, že vyšetřování Trumpova počínání musí pokračovat, i když výbor pro tajné služby předává zprávu právnímu výboru. Rovněž upozorňuje, že výbor s dokončením zprávy nemohl čekat na další svědectví, která by si vynutil soudní cestou. Řada současných i bývalých členů Trumpovy administrativy totiž na prezidentovu výzvu sněmovní obsílku ignorovala.

Zpráva demokratů, kteří mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, je dalším krokem k impeachmentu. Po jednání právního výboru, které začne ve středu, by podle amerických médií mohlo formální rozhodnutí o ústavní žalobě na prezidenta padnout během několika týdnů. Svá dobrozdání by během té doby měly ještě odevzdat zahraniční výbor a výbor pro dohled a reformu.

Pokud sněmovna skutečně prezidenta zažaluje, povede proces Senát. Ten ale ovládají republikáni, proto se nepředpokládá, že by Trumpa senátoři sesadili.