Sociálnědemokratická strana Finska, která vede vládní koalici pěti stran, zvolila jako svého kandidáta do čela kabinetu 34letou dosavadní ministryni dopravy a komunikací Sannu Marinovou. Ta se tak zřejmě stane nejmladší předsedkyní vlády v dějinách Finska, informovaly světové zpravodajské agentury. V úterý z funkce premiéra odstoupil Antti Rinne kvůli koaličnímu sporu.

Marinová by se v případě potvrzení ve funkci mohla stát současně nejmladší premiérkou ve světě, nejmladší osobou ve funkci finského premiéra a také třetí ženou v tomto úřadě.

Marinová o nominaci bojovala zejména s předsedou parlamentní skupiny sociální demokracie Anttim Lindtmanem, o tři roky starším. Řídící orgán strany nakonec ve večerním hlasování poměrem 32 hlasů ku 29 podpořil Marinovou.

Sociální demokraté mohou dosadit svého představitele do funkce premiéra jakožto vítězové dubnových parlamentních voleb. Jejich kandidátka by nyní měla dál vést pětičlennou koalici, protože strany se po demisi Rinneho dohodly, že budou pokračovat v prosazování společného programu. Rinne odstoupil po roztržce s liberální stranou Finský střed, která expremiéra kritizovala v souvislosti s dvoutýdenní stávkou poštovních úředníků.

Související

"Čeká nás spousta práce s obnovou důvěry," uvedla po těsném vítězství v hlasování předsednictva strany Marinová. Dodala však, že koalici drží "slepenou pohromadě" společný program pěti stran.

Politička, která podle agentury Reuters premiérský post převezme příští týden, je členkou parlamentu od roku 2015. Zároveň s ministerskou funkcí v poslední době držela také post místopředsedkyně sociální demokracie a nyní by se měla stát třetí premiérkou v dějinách Finska. Kromě toho po dnešku platí, že v čele všech pěti stran finské koalice stojí ženy.

Sanna Mirella Marinová se narodila 16. listopadu 1985 v Helsinkách v rodině osob stejného pohlaví. Po studiu managementu na Univerzitě v Tampere ji v roce 2012 zvolili do rady města Tampere.

V letech 2013 až 2017 byla starostkou města Tampere, v roce 2017 byla znovuzvolena do městské rady. Působí také v zastupitelstvu města. Do finského parlamentu ji zvolili v roce 2015.

Související