Pondělní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně pět mrtvých a 31 zraněných. Dalších osm lidí podle policie zůstává pohřešováno a neočekává se, že by se na ostrově ještě podařilo najít nějaké přeživší. V době výbuchu vulkánu byli na ostrově jak novozélandští občané, tak cizinci, sdělili policisté. České ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by mezi postiženými byli Češi.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová řekla novinářům ve městě Whakatane, které leží poblíž ostrůvku White Island, že řada lidí v nemocnici je v kritickém stavu. Mezi zraněnými jsou podle ní kromě Novozélanďanů také turisté ze Spojených států, Británie, Číny a Malajsie.

Sopečný ostrov je neobydlený, pravidelně ho ale navštěvují skupiny turistů. Počet lidí, kteří se na White Islandu v době katastrofy nacházeli, policie odhadla na necelých 50. Osmnáct osob bylo z ostrova zachráněno, další tam ale zůstali a zřejmě okolo 20 osob se tak stále pohřešuje, informovala policie. Téměř všichni zachránění utrpěli zranění, přičemž někteří mají těžké popáleniny, sdělil zástupce novozélandských vyšetřovatelů John Tims. Mezi zachráněnými jsou podle policie mimo jiné turisté z obří luxusní výletní lodi Ovation of the Seas.

Policie uvedla, že během pondělí uskutečnily záchranné vrtulníky a letouny řadu průzkumných letů nad ostrovem, nezaregistrovaly ale žádné známky života. "Policie se domnívá, že všichni, kdo zůstali na ostrově živí, byli zachráněni v době evakuace," citovala agentura Reuters z policejního prohlášení. Vyšetřovatel Tims uvedl, že vzhledem k přetrvávajícím rizikům nemohou záchranáři zatím na ostrov vstoupit.

Televize přinesly po erupci záběry obrovského mraku, který podle vulkanologů vystoupal do výšky více než 3600 metrů nad sopku. Premiérka Jacinda Ardernová označila erupci, která začala kolem 14:11 místního času (2:11 SEČ), za velmi významnou mimořádnou událost. Úřady vypravily sedm vrtulníků se zdravotníky na palubě na pomoc postiženým.

Česká diplomacie nemá zprávy o tom, že by se erupce nějak dotkla českých turistů pobývajících v oblasti. "Ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi postiženými byli čeští občané," řekla mluvčí úřadu Zuzana Štíchová. Generální konzulát v Sydney je podle ní v kontaktu s místními úřady a situaci sleduje. Česká diplomacie také prostřednictvím aplikace Drozd rozeslala upozornění všem 230 Čechům, kteří se zaregistrovali, že nyní na Novém Zélandu pobývají, doplnila Štíchová.

Podle monitorovacího systému GeoNet šlo o mírnou vulkanickou erupci a byl vyhlášen čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň výstrahy na pětistupňové škále, kde pětka znamená velkou erupci. Novozélandský zpravodajský server Stuff zveřejnil fotografie, které byly pořízeny krátce před erupcí a na nichž je zachyceno několik turistů v blízkosti kráteru.

Dle vyjádření vědců byla erupce "v zásadě okamžitá". Podle Brada Scotta z novozélandského výzkumného ústavu GNS Science bylo a je těžké předvídat, co se stane se sopkou, která je nyní uprostřed eruptivní epizody.

"Po neklidném období je vždy pravděpodobnost erupce - ale panuje kolem toho spousta nejistot," upozornil Scott s tím, že vědci budou nadále bedlivě sledovat monitorované parametry vulkánu. "Při podobném typu erupce se v jedné minutě nic neděje a v příští se děje všechno," řekl zpravodajskému serveru news.com.au Scott.

Neklidné období sopky na ostrůvku White Island měli podle něj vědci podchycené. Krátce před erupcí zvýšily úřady varování před sopečnou aktivitou na druhou úroveň. V té době pozorovali zvyšující se množství plynného oxidu siřičitého, který je klíčovým indikátorem stoupajícího magmatu v útrobách sopky.

Vulkanolog Aucklandské univerzity Shane Cronin dodal, že náhlé, nečekané erupce sopek, jako je ta na White Islandu, se mohou stát kdykoli. "Magma je blízko povrchu, a horko a plyny z tohoto horka znamenají, že povrch a spodní voda vytvoří dynamický hydrotermální systém," řekl.

"Víme, že hydrotermální a takzvané freatické erupce mohou přijít náhle s jen malým varováním, anebo zcela bez varování, protože je pohání rozpínavost přehřáté vody měnící se na páru," dodal. Rizika spojená s tímto typem erupcí zahrnují prudké vystřelování rozžhavených kamenů a popela, a vznik hurikánu podobných vírů mokrého popela a hrubých částic, které sálají ze sopouchu.

"Mohou být smrtící v tom smyslu, že způsobí zranění při nárazu, popáleniny a dýchací problémy," řekl Cronnin. "Tyto erupce jsou krátké, ale jakmile začnou, existuje vysoká možnost dalších, obvykle slabších erupcí, jak se vyrovnává rovnováha sopečného systému."

Mezi turisty, kteří v pondělí ostrov navštívili a včas ho opustili, byl i Michael Schade ze San Franciska, jenž na Twitteru publikoval videonahrávku pořízenou z člunu při odjezdu. Na videu je vidět obrovský oblak bílého kouře a skupinka turistů na břehu. "Dá se tomu jen těžko uvěřit. Celá naše skupina stála před pouhými 30 minutami na okraji kráteru. Když jsme pak v člunu odplouvali, někdo z cestujících na palubě mě na katastrofu upozornil," napsal Schade s tím, že se jeho loď vrátila a několik lidí čekajících na molu ještě nabrala.

Také brazilský turista Alessandro Kauffmann neštěstí těsně unikl. "K vulkánu se dnes vydaly dvě skupiny, já jsem byl v té první. Sopku jsme opustili pět minut před výbuchem," napsal Kauffmann portugalsky na Instagramu. "Skupině, která dorazila krátce poté, se bohužel nepovedlo uniknout včas a někteří lidé utrpěli vážné popáleniny," dodal.

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od východního pobřeží novozélandského Severního ostrova. Vulkán na ostrově nazývají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, Whakaari a podle DPA jde o nejaktivnější sopku země. Ostrov v roce 1769 objevil britský mořeplavec James Cook, jenž mu dal také jméno. V současnosti ho navštěvuje asi 10 000 turistů ročně. Australská média uvedla, že v době erupce bylo na ostrově 24 Australanů.