Osobností roku časopisu Time se letos stala ekologická aktivistka Greta Thunbergová. V šestnácti letech je také nejmladší takto oceněnou osobností vůbec. Časopis Time vybírá osobnost roku každý rok, loni se jí stali novináři, kteří čelili perzekuci. V letošním užším výběru studentka porazila mimo jiné amerického prezidenta Donalda Trumpa, šéfku Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiovou či prodemokratické demonstranty z Hongkongu.

Thunbergová, která v lednu oslaví sedmnácté narozeniny, inspirovala vznik světového studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). To se snaží demonstracemi přimět zejména politiky, aby urychleně a konkrétními činy bojovali proti globálnímu oteplování.

Pozoruhodnou osobností se Thunbergová stala poté, co loni v létě ve Stockholmu začala chodit demonstrovat před švédský parlament s transparentem s nápisem Školní stávka za klima.

Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i z dalších států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.

Související

Titul Osobnost roku časopis Time uděluje od roku 1927 a oceňuje jím lidi, kteří ať už v dobrém, nebo ve zlém stáli za nejvlivnějšími událostmi roku. Loni magazín ocenil několik novinářů, kteří statečně hájili pravdu. O titul se podělili zavražděný saúdskoarabský žurnalista Džámal Chášukdží, dva věznění barmští reportéři pracující pro agenturu Reuters a novináři amerického deníku Capital Gazette, v jehož redakci loni zabil střelec pět lidí.

Předloni například ocenil časopis Time lidi, kteří "prolomili mlčení" a postavili se veřejně proti sexuálnímu zneužívání, tedy i hnutí #MeToo. V roce 2016 se osobností roku stal americký prezident Trump a předtím německá kancléřka Angela Merkelová.

V minulosti se osobností roku časopisu Time stali například i nacistický diktátor Adolf Hitler (v roce 1938 - tedy ještě předtím, než rozpoutal světovou válku) a sovětský diktátor Josif Stalin, ten dokonce dvakrát - v letech 1939 a 1942.