Svůj hlas ve čtvrtečních předčasných parlamentních volbách v Británii odevzdala v prvních hodinách řada britských politiků včetně konzervativního ministerského předsedy Borise Johnsona. Pětapadesátiletý předseda vlády hlasoval poblíž sídla premiérů v londýnské Downing Street, doprovodil ho jeho pes Dilyn. Britská média hlásí fronty u volebních místností, především v Londýně. Zákon, který má zabránit ovlivňování voličů, ale zakazuje televizi a rádiu zveřejňovat volební průzkumy nebo oslovovat lidi u volebních místností.

K volbám, které mají vyřešit patovou situaci kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie, si psa vzal i londýnský starosta Sadiq Khan. Na Twitteru napsal, že jeho Luna voličům vzkazuje, aby podpořili opoziční labouristy. Jejich šéf Jeremy Corbyn už také hlasoval v jedné z volebních místností v metropoli.

K urnám se dostavila rovněž skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Spolu s manželem volila v Glasgow.

Fronty se podle agentury PA Media tvoří především v Londýně. "(Řada) je asi dvacetkrát delší než (při předchozích volbách) v roce 2017 a než při místních a evropských volbách," řekl sedmadvacetiletý obchodní poradce Chris Schofield. "Atmosféra je velice londýnská: lidé spořádaně stojí a nikdo s nikým nemluví," dodal s nadsázkou.

Někteří voliči podle PA Media uvedli, že takové fronty nepamatují. Uživatel Twitteru z města Cambridge například napsal, že u jeho volební místnosti vidí frontu poprvé v životě.

Podle Schofielda jsou si lidé vědomi mimořádné důležitosti hlasování.

Britské volební zpravodajství se ale ve čtvrtek omezuje především na sdílení snímků psů u volebních místností, což je trend sociálních sítí posledních let, na připomínání souvislostí, volební zajímavosti a podobně. Zákon totiž novinářům pod hrozbou pokuty nebo vězení zapovídá spekulovat na internetu a v audiovizuálních médiích o volebních výsledcích, přinášet výsledky průzkumů a vysílat rozhovory s voliči. Pro tištěná a on-line média platí o něco menší omezení, napsal server televize CNN.

Volby začaly v 08:00 SEČ a volební místnosti se uzavřou ve 23:00 SEČ. Krátce poté budou zveřejněny první odhady výsledků. Čeká se vítězství Johnsonovy Konzervativní strany. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté.

Sdílení fotografií psů pod hashtagem #dogsatpollingstations se stalo ve Spojeném království v posledních letech fenoménem voleb.

Letos navíc mají psi vzhledem k blížícím se svátkům příležitost vynést své nejlepší vánoční oblečky, poznamenala BBC.

Volební pravidla podle britských médií přítomnost psů přímo uvnitř volebních místností dovolují. Musí ale být na vodítku a nijak nenarušovat volební proces.

Související