Požární specialisté v pátek ráno, skoro po 24 hodinách, uhasili požár na jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, který vypukl během oprav v Murmansku na severu Ruska. "Okolo páté ráno byl otevřený oheň uhašen. Plocha požáru činila přibližně 500 metrů čtverečních," řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj z místa.

Při požáru, který vypukl zřejmě během sváření, jeden člověk zemřel a 12 lidí bylo zraněno, jeden je ve vážném stavu. Osud jednoho dalšího člena posádky nadále zůstává neznámý, připomněl list Kommersant na svém webu.

Podle listu Kommersant se pohřešuje kapitán Viktor Izmajlov, který měl opravu lodi na starosti. Na palubě byli při vypuknutí požáru také členové posádky. Dohromady šlo podle médií o asi čtyři stovky lidí.

Údaje agentur o rozsahu požáru se ale rozcházely. Interfax s odvoláním na informace z místa napsal, že se rozšířil na 600 metrů čtverečních. Podle TASS ale Severní flotila, k níž Admirál Kuzněcov patří, v podvečer stále zůstávala u původního sdělení, že hořelo na 120 metrech čtverečních. Zdroje flotily navíc tvrdily, že oheň už byl lokalizován a nešíří se.

"Do nemocnic bylo převezeno celkem 12 zraněných, z nichž deset bylo zachráněno při hašení požáru. Stav jednoho je hodnocen jako vážný. Většina se přiotrávila zplodinami z požáru," sdělil agentuře TASS zdroj z regionální zdravotní služby zasahující při katastrofách.

TASS dříve uvedl, že pětatřicetiletý dělník z opravárenských loděnic Zvezdočka utrpěl zranění lebky. Na palubě v době požáru byli i členové posádky. Dohromady podle médií šlo asi o čtyři stovky lidí.

Interfax původně informoval o třech pohřešovaných, naposledy viděných v podpalubí, dva se však později podařilo najít.

"Požár podle předběžných údajů vypukl v prvním úseku strojovny, z horní paluby stoupá hustý černý dým. Zranění utrpěl jeden člověk," řekl TASS nejmenovaný zdroj z místa požáru. Záchranáři a hasiči podle něj z lodi dostali osm pracovníků. Požár asi vypukl během sváření a zachvátil plochu 120 metrů čtverečních.

Související
2. 11. 2018

Admirála Kuzněcova pronásleduje smůla

Jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov má opět problémy. Tentokrát se s ní při opravě v loděnicích potopil plovoucí dok, jeho jeřáb se...

Admirál Kuzněcov je opravován poté, co se v únoru 2017 loď vrátila ze Středozemního moře, kde se zúčastnila vojenských operací v Sýrii. Opravy mají být dokončeny v roce 2022, kdy se má jediná ruská letadlová loď vrátit do služby.

U syrských břehů zanechal Admirál Kuzněcov podle expertů spíše rozpačitý dojem. Loď budila posměch oblaky hustého černého kouře z komína, naznačujícími problémy s pohonem. A kritika zazněla poté, co při přistávacím manévru havarovala dvě letadla. Námořnictvo později oznámilo, že vynaloží desítky miliard rublů na modernizaci.

Smůla ruskou letadlovou loď provází dlouhodobě – loni v říjnu se v Murmansku potopil obří plovoucí dok právě v okamžiku, kdy z něj Admirál Kuzněcov vyplouval. Plavidlo zasáhl jeden ze dvou padajících jeřábů.

Interfax před dvěma dny napsal, že oprava lodních turbín bude muset být rozsáhlejší, než se plánovalo. Nemělo by to však ovlivnit termín dokončení oprav v roce 2022, kdy se má Admirál Kuzněcov vrátit do služby.

Jediná ruská letadlová loď byla známá pod čtyřmi dalšími názvy: projektovala se s označením Sovětský svaz, v roce 1987 byla spuštěna na vodu jako Riga, dostavovala se pod názvem Leonid Brežněv a zkoušky absolvovala jako Tbilisi. V roce 1990 byla konečně pojmenována po sovětském admirálovi Nikolaji Kuzněcovovi, který se v předvečer druhé světové války stal ve 34 letech nejmladším ministrem námořnictva. Sovětské loďstvo pod jeho velením výrazně posílilo.

Požár letadlové lodi Admirál Kuzněcov:

Letadlová loď Admirál Kuzněcov během plavby:

V Murmansku se potopil plovoucí dok, kde se opravovala jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov.

Zdroj: ČTK

Související