Lídři zemí Evropské unie slíbili, že do roku 2050 sníží emise skleníkových plynů na minimum, tedy že dosáhnou tak zvané klimatické neutrality. Dohodu na summitu v Bruselu podpořil i český premiér Andrej Babiš (ANO) výměnou za to, že se do závěrů summitu dostala zmínka o jaderné energetice. K závazku se ale zatím nepřihlásilo Polsko, které se vyjádří v polovině příštího roku.

"Pro Českou republiku to dopadlo velice dobře, protože poprvé v historii jsem v rámci závěrů summitu prosadil, že je na papíře jádro," prohlásil Babiš. Státy EU ale nepodpořily to, o co premiér původně žádal, tedy aby uznaly, že jádro je bezemisní zdroj energie, či aby se podepsaly pod prohlášení, že pro některé země se jedná o klíčovou technologii nutnou pro úspěch boje se změnami klimatu. Do závěrů summitu se dostala pasáž, že "některé členské země daly najevo, že využívají jadernou energetiku jako součást svého národního energetického mixu".

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.