Krátké video z jednoho zasedání městského zastupitelstva v třetím největším finském městě Tampere nabízí zcela jasný obraz. Divák ani nemusí umět finsky: mladá politička, která právě kormidluje spor kolegů o výstavbu nové trasy tramvaje, tak činí s nadhledem běžným spíše pro politiky s dvacetiletou zkušeností. Klid a rozvahu, kterou Sanna Marin (34) prokázala při řízení tamperského zastupitelstva, bude tato talentovaná politička nyní potřebovat v dramaticky zvýšené míře. Většina portrétů, jež o nové finské premiérce, kterou druhé prosincové úterý jmenoval do funkce tamní prezident, vyšly ve světových médiích, se soustředí právě na její věk a pohlaví. Je nejmladší osobou na pozici předsedy vlády na světě (třiatřicetiletý rakouský exkancléř Sebastian Kurz se momentálně nepočítá, protože nyní stále ještě vyjednává o koalici) a třetí žena ve finských dějinách, která usedá v čele vlády. Mnohem zajímavější je ovšem otázka, do jaké arény vlastně tato mladá žena vstupuje. Kromě ní ve vládě usedne dalších devět žen, přičemž čtyři z pěti stran, z nichž se nová finská koalice skládá, řídí ženy. Svět to s chutí interpretuje jako další známku severské progresivity. Realita je ale o něco složitější a rozhodně méně barvotisková. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.