Jediného nového ministra povolal v pondělí do své vlády britský premiér Boris Johnson, jehož Konzervativní strana ve čtvrtek přesvědčivě zvítězila v předčasných parlamentních volbách. Ministrem pro otázky Walesu bude nově Simon Hart. Britská média předpokládala, že pondělní změny budou jen kosmetické. Velká rekonstrukce kabinetu se očekává až v únoru, tedy po předpokládaném odchodu Británie z Evropské unie.

Nového ministra pro záležitosti Walesu premiér Johnson hledat musel. Alun Cairns, který funkci zastával od roku 2016, totiž na počátku listopadu na svou funkci rezignoval.

Britská média předpokládala, že změny se dotknou také ministerstva digitalizace, kultury, médií a sportu. Je totiž zvykem, že ministerské posty zastávají pouze poslanci. Od letošního července přitom úřad vedla Nicky Morganová, která ale ve čtvrtečních volbách již do Dolní sněmovny nekandidovala. Na Johnsonovu žádost se ovšem Morganová stane doživotní členkou horní komory parlamentu, Sněmovny lordů, a zůstane tak dál i ministryní.

Související

"No, ukázalo se, že opustit kabinet je těžší než opustit EU!" zažertovala Morganová na Twitteru v reakci na své setrvání ve vládě.

Podle britských médií ale Morganová zřejmě ve vládě nezůstane dlouho. Post by mohla opustit již v únoru. Očekává se totiž, že premiér Johnson provede velké změny ve svém kabinetu až po předpokládaném odchodu Británie z Evropské unie. Brexit je nyní naplánován na 31. ledna.

Johnsonovi konzervativci si ve čtvrtek zajistili ve volbách v Dolní sněmovně absolutní většinu. Premiér chce poslancům svou brexitovou dohodu předložit k prvnímu hlasování již tento pátek. Pokud vše půjde podle jeho plánů, opustí Británie EU za 46 dní.

Související