Slovenský soud přijal obžalobu na čtyři obviněné v případu loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Začátek hlavního líčení stanovil na 13. ledna příštího roku. Oznámila to předsedkyně senátu Specializovaného trestního soudu, který ve čtvrtek obžalobu předběžně projednal. Žádný ze zmíněné čtveřice, které hrozí doživotí, neprojevil zájem uzavřít s prokurátorem dohodu o trestu výměnou za přiznání.

Pátý obviněný, zprostředkovatel zmíněné dvojnásobné vraždy Zoltán Andruskó, se k činu dříve přiznal a dohodu o vině a trestu uzavřel s prokurátorem už v říjnu. Tato dohoda podléhá schválení soudem, který ji projedná na konci prosince. Andruskó se čtvrtečního líčení nezúčastnil.

"Je to jen začátek. Obžaloba byla potvrzena, začínají líčení. Bude to ještě dlouhé," řekl novinářům Kuciakův otec Jozef.

Advokát jednoho z obviněných Marek Para při čtvrtečním předběžném projednání obžaloby neuspěl s námitkami, že byla porušena práva obhajoby a že případ by měl být vrácen prokuratuře. Para například tvrdil, že po skončení vyšetřování mu nebyl předložen celý vyšetřovací spis. Právní zástupce jiného ze čtveřice obviněných naopak navrhl soudu nařídit v případu hlavní líčení.

"Nebyly zjištěny takové závažné procesní chyby, které by odůvodňovaly jiný postup. Nedošlo k porušení práva na obhajobu," rozhodla předsedkyně senátu Ružena Sabová.

Mezi obžalovanými je podnikatel Marian Kočner, jenž si podle vyšetřovatelů objednal Kuciakovu vraždu, při které byla loni v únoru zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová. Investigativní novinář Kuciak psal mimo jiné o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera.

Objednávku Kuciakovy vraždy podle dostupných informací jedna z obžalovaných a Kočnerova známá Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Tomáše Szabóa a bývalého vojáka Miroslava Marčeka. Soud přijal obžalobu na Kočnera, Zsuzsovou, Szabóa i Marčeka.

Policie původně za vraha označila Szabóa, později se ale ke střelbě přiznal Marček, který dříve v případu vystupoval jen jako vrahův řidič.

Soud zatím nepřijal některé navrhované důkazy. Právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic novinářům řekl, že prokuratura a obhajoba patrně ale bude moci zmíněné důkazy přednést jiným způsobem.

Obžaloba se kromě případu vraždy Kuciaka a Kušnírové týká také vraždy podnikatele Petera Molnára z roku 2016. Posuzuje ji Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy.

 

 

Související
19. 12. 2019

Svobodní soudci Kuciakových vrahů

komentář Martina Ehla U slovenského speciálního soudu v Pezinku začne ve čtvrtek něco, o čem si mnoho Slováků ještě před rokem myslelo, že je nemožné: začne proces s...