Hongkongská policie zadržela o vánočních svátcích 336 lidí, kteří se zúčastnili protivládních demonstrací. S odvoláním na policejního mluvčího Kwok Ka-chuena o tom v pátek informovala agentura AP. Počet lidí zatčených od června při protestech tak vystoupal na téměř 7000. Převážnou většinu z nich tvoří studenti.

Demonstrace za demokratické reformy na Štědrý večer i na Boží hod přerostly na některých místech v centru Hongkongu ve srážky protestujících s policisty. Policie při nich nasadila slzný plyn, pepřový sprej a obušky. Demonstranti stavěli v ulicích zátarasy, ničili semafory, výklady obchodů a v nákupních centrech házeli po policistech deštníky a jiné předměty. Mezi lidmi zadrženými od pondělí do čtvrtka je také 92 žen a 12 nezletilých.

Policejní mluvčí Kwok v pátek odsoudil demonstranty, kteří podle něj útočili na řadové občany v nákupních centrech a v restauracích a ničili veřejnou infrastrukturu, včetně stanic metra, bank a elektrického vedení. "Jejich snahou je umlčet lidi, kteří mají jiné názory, a terorizovat veřejnost. Kdokoli nesouhlasí s jejich násilným chováním, se stává terčem násilných útoků," prohlásil Kwok.

Hongkong v současnosti prožívá nejhorší politickou krizi od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod správu Číny. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

Po vítězství opozice v místních volbách byly protestní akce po většinu prosince klidné, přes vánoční svátky ale vypukly mezi demonstranty a policisty opět střety. Podle agentury AP lze další zesílení protestních akcí očekávat v době dovolených na přelomu roku 2019 a 2020 a pak také v období oslav lunárního Nového roku, který letos připadá na 25. ledna.

Související