Z jihovýchodu Austrálie úřady kvůli rozsáhlým požárům evakuují tisíce lidí, po krátkém ochlazení se totiž v sobotu očekávají vysoké teploty a silný vítr. Stát Nový Jižní Wales kvůli tomu vyhlásil stav nouze, informovala média. Ohně tam zuří již několik týdnů a podle čtvrtečního vyjádření úřadů jim jenom od pondělí podlehlo osm lidí a 18 dalších se pohřešuje. Turistům do oblasti nedoporučuje cestovat ani české ministerstvo zahraničí.

"Prioritou dneška je boj s ohněm a evakuace, je potřeba dostat lidi do bezpečí," citovala agentura Reuters australského premiéra Scotta Morrisona. "Části Victorie i Nového Jižního Walesu oheň úplně zničil, (lidé) přišli o elektřinu i možnosti komunikace," dodal Morrison.

Chladnější počasí na přelomu roku pomohlo hasičům v boji s požáry, lidé si mohli doplnit zásoby potravin a vody. U supermarketů a na benzinových stanicích se vytvořily fronty, na znovuotevřených dálnicích vysoké počty přesouvajících se lidí způsobily dopravní zácpy.

O víkendu se očekává, že teploty znovu přesáhnou 40 stupňů Celsia. "Je tu velká šance, že podmínky budou v sobotu stejně špatné nebo ještě horší (než v úterý)," uvedl zástupce hasičů z Nového Jižního Walesu Rob Rogers. V pondělí a úterý zemřeli kvůli požárům čtyři lidé, o silvestrovském večeru požáry uvěznily tisíce turistů i místních na plážích. Podle úřadů oheň ve státech Victoria a Nový Jižní Wales tento týden zničil 381 domů a způsobil četné výpadky elektřiny, telefonického spojení a internetu.

Úřady v Novém Jižním Walesu ve čtvrtek ráno turistům nařídily opustit zhruba 250 kilometrů velkou oblast podél oblíbeného jižního pobřeží, píše agentura AP. Podle oblastního ministra pro dopravu Andrewa Constance je to "největší hromadný přesun lidí z regionu, jaký (stát) kdy zažil". 

České ministerstvo zahraničí českým občanům na svých webových stránkách doporučuje vyhnout se východnímu pobřeží státu Nový Jižní Wales, východní části státu Viktorie a jižní části státu Queensland. "Upozorňujeme, že přes veškeré snahy se požáry šíří nekontrolovaně, nepředvídatelně a rychle, vzhledem k silnému větru a velmi teplému počasí. Provoz na evakuačních trasách je hustý a velmi pomalý, viditelnost v postižených oblastech je minimální," uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Z pobřežního města Mallacoota ve státě Victoria, které leží asi 400 kilometrů východně od Melbourne, evakuuje okolo 500 lidí loď australského námořnictva. Požár tam v úterý na plážích uvěznil přes 4000 lidí, úřadům se od té doby podařilo jim poskytnout jídlo, vodu, palivo i lékařskou pomoc.

"Myslíme si, že je tam zhruba 3000 turistů a 1000 místních. Ne všichni z nich budou chtít odejít a všichni najednou se do plavidla nevejdou," uvedl premiér státu Victoria Daniel Andrews.

Svou návštěvu městečka Cobargo severně od Mallacooty musel podle zpravodajského serveru BBC zkrátit premiér Morrison. Místní obyvatelé si stěžovali, že pro ně australská vláda nedělá dostatek - dva lidé zde na začátku týdne zemřeli a mnoho z nich přišlo o domov. "Jak je možné, že naše město brání jenom čtyři (hasičské) vozy?" ptala se rozzuřeně jedna z žen, zatímco další premiéra nazývali idiotem a křičeli, že v jejich městě není vítán.

Australští hasiči zachraňovali lidi uvízlé na plážích

Ve středu zde probíhaly rozsáhlé záchranné operace na pomoc tisícům lidí, kteří před ničivými požáry uprchli na pláže, kde strávili i silvestra. Do akce se zapojily také vojenské lodě a letadla, aby přepravily humanitární pomoc a pomohly vyhodnotit škody, uvedla ve středu agentura AFP.

Plameny zničily nejméně dvě školy a desítky dalších domů, z některých vesnic nezbylo nic jiného než dýmající ruiny, uvedla AFP.

Od září při požárech v Austrálii zemřelo 14 osob. Oheň také zničil více než 1000 domů a poškodil porosty na 5,5 milionu hektarů, což je rozloha přesahující polovinu Česka.

Podle serveru BBC News popelem lehly dvě stovky domů na pobřeží. Podle policie o život přišel třiašedesátiletý muž a jeho devětadvacetiletý syn, kteří se opozdili ve snaze zachránit své domácí a zemědělské vybavení. Další mrtvý muž byl nalezen ve vyhořelém autě v časných ranních hodinách na Nový rok.

Podle informací z několika turistických oblastí tisíce turistů i místních obyvatel o silvestrovském večeru uvízly na plážích obklopených plameny. Požáry způsobily četné výpadky elektřiny, telefonického spojení a internetu.

Hasiči čelí velkým potížím při záchraně zraněných v izolovaných oblastech. "Do určitých míst není přístup ani po silnici, ani letadlem, je to příliš nebezpečné. Nemůžeme se tam dostat a lidé odtud nemohou odejít," uvedl náčelník hasičů ve státu Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons. Vojáci se podle AFP obávají, že může trvat i několik dní, než se dostanou do velmi odlehlých lokalit.

Dobrá zpráva přišla z letoviska Mallacoota, kde čtyři tisícovky lidí uvízlých na pláži za pomoci hasičských vozů unikly plamenům bez zranění. "Na konci této operace se hasiči dočkali potlesku vestoje," poznamenal v televizi ABC šéf záchranářů ve státu Victoria Andrew Crisp.

Radost však trvala u mnoha místních obyvatel jen krátce, protože zjistili, že jejich domy lehly popelem. Město by také mohlo zůstat odříznuté od světa ještě několik týdnů.

Austrálie se v letních měsících potýká s požáry každoročně, jejich brzký nástup a rozsah z nich však podle úřadů nyní učinil ty nejhorší zaznamenané. Shořelo zhruba pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko, nejméně 17 lidí zemřelo a zničeno bylo přes 1300 domů.

Kouř z hořícího pobřeží vítr odnesl až na 2000 kilometrů vzdálený Nový Zéland, kde do nažloutlé mlhy zahalil vrcholky hor. Prach z australských požárů na souostroví také obarvil jindy nedotčený sníh a ledovce do karamelové barvy. Podle meteorologů je v nejvíce zasažených oblastech viditelnost nízká, do deseti kilometrů.