Americký výrobce elektromobilů Tesla v loňském roce zvýšil dodávky zákazníkům o 50 procent zhruba na 367 500 vozů. Oznámila to v pátek firma, jejímž šéfem a spoluzakladatelem je podnikatel Elon Musk. Výsledek je v souladu s podnikovou prognózou, podle které měly celoroční dodávky činit 360 tisíc až 400 tisíc vozů.

V samotném čtvrtém čtvrtletí automobilka dodala zákazníkům 112 tisíc elektromobilů. Překonala tak očekávání analytiků, kteří podle průzkumu společnosti Refinitiv čtvrtletní dodávky odhadovali na 104 960 vozů. Akcie Tesly si krátce po zahájení pátečního obchodování na trhu Nasdaq připisovaly zhruba čtyři procenta.

"Nadále se soustřeďujeme na rozšiřování produkce ve Spojených státech i v naší nové továrně v Šanghaji," uvedla automobilka v páteční tiskové zprávě. "Chceme poděkovat svým zákazníkům, zaměstnancům, dodavatelům, akcionářům a podporovatelům, kteří umožnili další rekordní rok," dodala. Upozornila, že údaje o finančních výsledcích zveřejní později.

Šanghajská továrna je součástí plánů Tesly na posílení přítomnosti na čínském trhu a na minimalizaci dopadů obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem. Tesla zahájila výstavbu šanghajského závodu začátkem loňského roku a výrobu spustila už v říjnu. Je to první továrna, kterou má Tesla mimo Spojené státy. Letos hodlá firma začít v Německu stavět svou první továrnu v Evropě.

Související
Související