Cena zlata se v pondělí kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř sedm let a přiblížila se hranici 1600 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Na rekord pak vystoupila cena palladia, které poprvé prolomilo hranici 2000 dolarů za unci

Krátce před 11:00 SEČ vykazovala cena zlata nárůst skoro o 1,7 procenta nad 1577 dolarů za unci. Palladium si ve stejnou dobu připisovalo 1,7 procenta na 2022 dolarů za unci.

Americký prezident Donald Trump znovu pohrozil "velkou odvetnou akcí" v případě, že by Teherán kvůli zabití íránského generála Kásema Solejmáního zaútočil na americké cíle. Iráku pak vzkázal, že pokud vypoví americké vojáky, uplatní vůči němu sankce.

"V centru pozornosti stojí geopolitická situace," uvedl podle agentury Reuters analytik Benjamin Lu ze společnosti Phillip Futures. "Napětí mezi Íránem a Spojenými státy eskalovalo do bodu varu, což tlačí ceny zlata vzhůru," dodal.

O zlato je zvýšený zájem právě v dobách nejistoty. Například od začátku roku 2008 do konce roku 2009, tedy v období globální finanční krize, se cena zlata zvýšila asi o 35 procent. Nyní k nejistotě přispívá i fakt, že Írán přestane respektovat limity obohacování uranu, což byla součást jeho smlouvy s mezinárodními partnery z roku 2015.

"Situace na globálních trzích velmi připomíná historii. Ropné šoky 70. letech a vpád USA do Vietnamu nebo do Iráku," sdělil analytik Marek Brávník ze společnosti Golden Gate CZ, která obchoduje se zlatem.

"Cena drahých kovů na okolnosti reaguje stejně jako při takovýchto událostech. Nicméně až se krize uklidní, lze očekávat opět korekci ceny zlata," dodal Brávník.

Co se palladia týče, nynější výstup jeho ceny na rekord odráží slabší nabídku. "Hlavním rizikem do budoucna je to, zda cenový vzestup vydrží," poznamenal analytik Warren Patterson z banky ING. Palladium se hojně využívá při výrobě automobilových katalyzátorů a nabídka tohoto kovu je slabá dlouhodobě. Za loňský rok se cena palladia zvýšila asi o 54 procent.

Naopak cena zlata zaznamenala nárůst i v průběhu minulého roku, kdy se zvýšila o 18 procent. V září se drahý kov dostal na 36 500 korun, což byl dosavadní korunový rekord. Za loňským nárůstem stály obchodní války i napětí mezi USA a Severní Koreou a Íránem, které útokem na Solejmáního na počátku ledna ještě více narostlo. 

K vyšší ceně přispěla také oslabující americká měna. Zásadní byl v tomto ohledu loňský červen, kdy dolar reagoval na náznaky, že americká centrální banka začne se snižováním úrokových sazeb. K tomu Fed koncem července skutečně přistoupil a snížil sazbu o čtvrt procentního bodu.

Analytik Brávník upozorňuje také na růst hodnoty bitcoinu. Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin se v pondělí ráno obchodovala kolem 7524 USD, což znamená růst o 2,3 procenta. Proti pátku posílil bitcoin zhruba o 200 USD.

Podle Brávníka může další růst zájmu o zlato i virtuální měny na začátku letošního roku podpořit pokračující zpomalování světové ekonomiky doprovázené snižováním úrokových sazeb, měnovými válkami i propadem na akciových trzích, ale i odložený brexit.