Rakousko se dočkalo nové koaliční vlády. Prezident Alexander Van der Bellen jmenoval v úterý, tedy přesně sto dnů po předčasných volbách konaných loni v září, čtrnáct nových ministrů a dva státní tajemníky. O posty se rozdělila vítězná Rakouská lidová strana (ÖVP) a Zelení – Zelená alternativa. Odpovědnost za zemi na příštích pět let tak převzala tyrkysově-zelená koalice. "Žádám vás, abyste dále mluvili nejenom mezi sebou, ale i s ostatními parlamentními stranami. I s vašimi odpůrci, nikoli jenom s příznivci. Stručně řečeno, hovořte s Rakouskem," prohlásil během slavnostního aktu v sále Marie Terezie ve vídeňském Hofburku prezident Van der Bellen.

Lidové straně připadne kromě postu kancléře, jímž se podruhé stal třiatřicetiletý Sebastian Kurz, deset ministerských křesel a jeden post státního tajemníka. Vicekancléřem se stal šéf Zelených Werner Kogler, jenž byl současně jmenován ministrem pro veřejné služby (správu), sport, kulturu a umění. Zelení kromě toho mají tři ministerstva a jednu státní tajemnici.

Výraznou postavou nové rakouské vlády je pětatřicetiletá ministryně spravedlnosti Alma Zadičová ze strany Zelených, která se stala vůbec první členkou spolkového kabinetu cizího původu. Pochází z Bosny a Hercegoviny, odkud jako desetiletá společně s rodiči uprchla před válkou. Vystudovala práva na Vídeňské univerzitě, působila například v Mezinárodní organizaci pro migraci a také praktikovala u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v nizozemském Haagu. Kvůli svým radikálním postojům se stala terčem častých nenávistných útoků (hlavně na sociálních sítích) ze strany odpůrců imigrace.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.