Američtí vojáci v Iráku byli předem varováni o íránském raketovém útoku, který v noci na středu zasáhl dvě americké základny v Iráku. Nejmenovaný americký činitel to ve středu řekl listu USA Today. Jaké to bylo varování, není podle listu jasné. Televize CNN oznámila, že Američany varovali Iráčané, které na chystaný útok upozornil Teherán.

Írán odpálil na americké základny více než dvě desítky balistických střel z íránského území a útok označil za odvetu za smrt íránského generála Kásema Solejmáního, jehož v pátek v Bagdádu zabil americký dron. Americký prezident Donald Trump v prohlášení v Bílém domě řekl, že nikdo z Američanů ani Iráčanů nepřišel o život.

Podle USA Today včasné varování umožnilo americkým vojákům vyhledat úkryt dříve, než rakety dopadly. Zafungoval kromě toho americký systém včasné výstrahy.

Televize CNN uvedla, že íránští činitelé irácké partnery o raketovém útoku předem slovně informovali. Iráčané pak údajně varování předali americkému velení.

Podle informací televize Fox News věděli Američané o útoku "hodiny předem".

Írán na americké cíle odpálil 16 balistických raket krátkého doletu nejméně ze tří lokalit. Prohlásil to ve čtvrtek americký ministr obrany Mark Esper. Jedenáct z nich dopadlo na leteckou základnu Ajn al-Asad západně od Bagdádu a nejméně jedna na základnu v Irbílu na severu Iráku, uvedl ministr.

Podle dřívějších zpráv dopadly na dvě americké základny v Iráku více než dvě desítky balistických raket.

Žádné větší škody íránský útok nezpůsobil, zopakoval šéf Pentagonu dřívější informace Bílého domu. Zasaženy byly vojenské stany a parkoviště, poškozen byl vrtulník. Americká armáda podle Espera zůstává "odhodlána a připravena".

Šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mark Milley novinářům řekl, že cílem íránské operace bylo zabít americké vojáky a způsobit velké materiální škody zejména na základně Ajn al-Asad. Podle generála je předčasné hovořit o tom, že íránské útoky jsou u konce. Milley nicméně poznamenal, že jde o jeho osobní názor. "Data zkoumají profesionální analytici tajných služeb," konstatoval.

Spojené státy mají zpravodajské informace, podle nichž Írán vyzval spřátelené ozbrojené milice, aby neútočily na americké cíle. V rozhovoru pro televizi CBS to ve středu řekl americký viceprezident Mike Pence. Podle amerických médií jde o další důkaz zmírnění napětí po středečním íránském raketovém útoku na americké základny v Iráku.

"Dostáváme povzbuzující zpravodajské informace, podle nichž Írán rozeslal milicím pokyn, aby neútočily na americké cíle nebo civilisty," řekl americký viceprezident. "Doufáme, že pokyn se bude dál šířit," dodal.

Spojené státy sdělily OSN, že zabití šéfa íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního bylo aktem sebeobrany. Píše se to v dopise stálé zástupkyně USA ve světové organizaci Kelly Craftové Radě bezpečnosti OSN. Washington zároveň upozornil, že podnikne další nezbytné kroky, aby na Blízkém východě zajistil ochranu amerických vojáků a zájmů USA.

Spojené státy jsou podle Craftové "připraveny zahájit seriózní jednání s Íránem bez předběžných podmínek s cílem odvrátit další ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti a eskalaci napětí ze strany íránského režimu," citovala z dopisu agentura Reuters.

Podle americké diplomatky bylo zabití Solejmáního oprávněné podle článku 51 Charty OSN. "USA jsou odhodlány podniknout další akce v regionu nezbytné pro ochranu amerických vojáků a svých zájmů," konstatovala Craftová.

Článek 51 ukládá státům OSN neodkladně oznámit Radě bezpečnosti jakýkoli krok, který podniknou v zájmu sebeobrany. V roce 2014 se USA odvolaly na tento článek při odůvodnění svého zásahu v Sýrii proti bojovníkům Islámského státu.

 Pětice českých policistů se kvůli omezenému provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu přesune z Iráku do České republiky. Na twitteru o tom ve čtvrtek informoval policejní prezident Jan Švejdar. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku, dodal. Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová ČTK řekla, že stažení policistů nesouvisí s vývojem bezpečnostní situace.

"Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku," napsal Švejdar. Také Rendlová zdůraznila, že mise policistů nekončí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním zasedání Bezpečnostní rady státu uvedl, že policisté, čeští vojáci i další občané v Iráku jsou v bezpečí. Dodal, že pro případnou evakuaci vojáků a policistů má Česko blokované prostředky. Rada konstatovala, že situace je aktuálně stabilizovaná a napětí se snižuje.

Trump uvalil na Írán nové sankce, experti spekulují jaké

Americký prezident Donald Trump ve středu vyhlásil proti Íránu nové, blíže neurčené sankce, ale mnozí odborníci se diví, jaké další sankce by Washington vůči Teheránu mohl ještě zavést. Bílý dům už dříve obnovil veškeré sankce, jež byly uvolněny v rámci jaderné dohody s Íránem v roce 2015, kterou Washington vypověděl.

"Pokračujeme ve vyhodnocování možností, které máme pro odpověď na íránskou agresi," řekl v projevu Trump. "Spojené státy zavedou okamžitě další trestné hospodářské sankce proti íránskému režimu. Tyto masivní sankce zůstanou v platnosti, dokud Írán nezmění své chování," prohlásil prezident.

Americká ministerstva obchodu, zahraničí a financí, která se na tvorbě sankční politiky podílejí, předem neinformují o povaze chystaného postihu, aby se dotčené subjekty nemohly sankcím vyhnout.

Podle některých expertů nicméně stále ještě existuje prostor pro potrestání Teheránu. Bílý dům může například vyzvat ke znovuzavedení veškerých sankcí OSN, případně může stávající sankce rozšířit na íránské sektory financí, energetiky, námořní dopravy a obrany. Terčem sankcí mohou být další osoby, kterým Washington může zmrazit majetek nebo jim zakázat vstup do USA. 

Spojené státy rovněž mohou sáhnout po takzvaných druhotných sankcích, které se uplatňují proti osobám či firmám ze třetích zemí, jež pokračují v kontaktech s Íránci vystavenými sankčnímu režimu.

"Mnozí se mylně domnívají, že Spojené státy už dosáhly maximálního tlaku na Írán, že vypálily veškerou munici. To není pravda. Na desetibodové škále nátlaku jsme někde u bodu 8,5," řekl novinářům Richard Goldberg, který na návrhu nových sankcí pracoval na schůzích americké Národní bezpečnostní rady (NSC).

Tvrzení Trumpa, že USA mohou v některých záležitostech spolupracovat s Íránem, je neuvěřitelné vzhledem k tomu, že šéf Bílého domu uvalil na islámskou republiku nové sankce. Podle íránské státní tiskové agentury IRNA to ve čtvrtek řekl íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí.

Ravančího projev byl podle agentury Reuters zřejmě první veřejnou reakcí Íránu na středeční Trumpovo prohlášení k nočním íránským útokům na irácké základny s americkými vojáky.

Ravančí v této souvislosti uvedl, že Washington zavinil další vyostření napětí a zesílení nepřátelství s Íránem tím, že minulý pátek spáchal v Bagdádu atentát na íránského generála Kásema Solejmáního.