Australská vláda vyzvala bezmála čtvrt milionu obyvatel k evakuaci před požáry, jejichž nebezpečí umocňuje nová vlna veder spojená se silným větrem. V očekávání zhoršení situace byla povolána armáda, uvedl v pátek podle agentury Reuters premiér Scott Morrison. Příštích několik hodin bude podle úřadů "velmi složitých".

"Konec krize a této katastrofy je stále hodně daleko," prohlásil Morrison. Po poklesu teplot a mírném dešti z minulých dnů slibuje předpověď na pátek teploty opět přes 40 stupňů a očekává se, že vát bude vítr o rychlosti více než 90 kilometrů v hodině. To vyvolává obavy, že by se oheň mohl na mnoha místech opět vymknout kontrole.

Úřady poslaly 240 000 obyvatelům ve státě Viktorie SMS zprávy s výzvou k evakuaci. Další lidé se mají přesunout do bezpečí ve státech Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie, úřady však v tomto případě nesdělily, kolika osob se bude evakuace týkat.

V Novém Jižním Walesu zůstávají u pobřeží dvě lodi, které jsou připraveny evakuovat obyvatele v případě, že to bude nutné. Vrtulníky v pátek přivážely zásoby a nezbytné vybavení do obcí ohrožených ohněm. V tomto státě momentálně hoří 134 požárů, z nichž 53 se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.

Místní hasičský sbor podle agentury AP uvedl, že pobřežní města jižně od Sydney - Eden, Batemans Bay a Nowra - opět ohrožují plameny. Ty byly v pátek ráno stále pod kontrolou, silný vítr je nicméně může přenést přes zadržovací pásy, které hasiči zbavili vegetace.

"Všechny naše hasiče i obyvatele ohrožené požáry čeká dlouhé odpoledne a dlouhá noc," uvedl zástupce hasičů Shane Fitzsimmons.

Jen v tomto státě pomáhá bojovat s požáry 72 000 dobrovolných hasičů.

Související

Hasiči se obávají, že na hranici mezi Novým Jižním Walesem a Viktorií se dva velké požáry spojí do jednoho "megaohně". "Příštích několik hodin bude opravdu složitých," uvedl premiér Viktorie Daniel Andrews.

V hlavním městě Viktorie Melbourne a dalších místech státu v pátek večer chtějí studenti demonstrovat za odpovědnější klimatickou politiku. Učinit tak chtějí navzdory výzvě policie i premiéra, aby akci odložili na dobu po požárech.

V největším australském lyžařském středisku Perisher ve Sněžných horách nasadili v očekávání příchodu požáru sněžná děla, která nyní kropí vodou ohrožená místa.

Správci se chtějí vyhnout osudu severněji položeného střediska Selwyn, kde minulý týden plameny pohltily budovy a zničily lyžařské vleky.

Od vypuknutí živelní katastrofy loni v září shořelo již 10,3 milionu hektarů porostu, což je téměř o čtvrtinu více, než je rozloha Česka. Oheň připravil o život 26 lidí a zničil 2000 domů. Australský meteorologický úřad ve čtvrtek sdělil, že na kontinentu nebylo od roku 1910, kdy začal s měřením, nikdy tak teplo a sucho jako v loňském roce.

Pokračují veřejné sbírky na zvládání požárů, na nichž se podílí mnoho známých osobností. Mistr světa formule 1 Lewis Hamilton ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že "zvířata, hasiče a dobrovolníky" podpoří částkou ve výši 500 000 dolarů (11,36 milionu korun).

Související