Lidé, kteří pracují, by si podle Evropské komise měli vydělat aspoň tolik, aby je neohrožovala chudoba. Každý stát Evropské unie by tak měl podle komise stanovit svou domácí minimální mzdu v takové výši, aby zaměstnanci, kteří ji pobírají, nespadli pod hranici chudoby. Dnes se v zemích EU chudoba týká v průměru skoro desetiny lidí, kteří pracují. V Česku je to necelých osm procent. Chudý je ten člověk, jehož příjem nedosahuje 60 procent mediánového příjmu v dané zemi. Mediánový plat pobírá zaměstnanec, který je se svou mzdou přesně veprostřed žebříčku příjmů od nejmenšího až po nejvyšší. V Česku je to nyní zhruba 30 tisíc korun. 

Komise proto vyzvala členské státy a sociální partnery, tedy zaměstnavatele a odbory, aby jí během několika týdnů sdělili, jestli a jak je podle nich potřeba na úrovni EU sjednotit pravidla pro minimální mzdu. Podle informací HN je český premiér Andrej Babiš k takovému záměru skeptický, protože by mohl vést k tlaku na růst minimální mzdy v Česku, což Babiš odmítá. Naopak ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou (ČSSD) a odbory iniciativu Evropské komise podporují. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.