Firmy, které patří do svěřenských fondů českého premiéra Andreje Babiše, získaly prominentní postavení v maďarském zemědělském byznysu, píše v posledním čísle ve velkém profilovém článku o podnikání českého premiéra maďarský liberální týdeník HVG. Babiš si ale podle týdeníku dává pozor, aby nezkřížil cestu a zájmy tamním zemědělským podnikatelům, spojencům premiéra Viktora Orbána. Ten Babišovi naopak pomáhá penězi z maďarského rozpočtu. 

HVG20 CIMLAP undefined v003 kesz 1 page 001Český premiér je podle HVG druhou nejdůležitější postavou maďarského agrobyznysu. Babiš, který považuje Orbána za svého politického spojence, si ale dává dobrý pozor, aby nenarušil plány a samozřejmě také výsostný trh Orbánova přítele a nejbohatšího Maďara Lőrince Mészárose. Totéž platí v případě Sándora Csányiho, jedné z předních postav maďarského zemědělství.

HVG popisuje, jak Babiš vybudoval impérium Agrofert a vstoupil do politiky, píše také o auditech Evropské komise a obavách české opoziční strany Pirátů, že premiér použije v případě nutnosti vrácení dotací takzvaný "maďarský recept". Ten spočívá v tom, že Evropská komise poukázala na podvod a chtěla po Maďarsku vrátit dotace. To je sice vrátilo, ale už peníze nepožadovalo po dané firmě a zafinancovalo pomoc ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. Stalo se tak v případě Istvána Tiborcze, Orbánova zetě. Evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) shledal u projektů spjatých s Tiborczem závažná pochybení a škodu vyčíslil na 13 miliard forintů (asi miliardu korun). Maďarský nejvyšší státní zástupce ovšem případ odložil a evropští úředníci podle HVG "jenom zírali". Unie Maďarsko dlouhodobě kritizuje za nedostatečné vyšetřování korupce v nejvyšších patrech politiky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.