Úřady v téměř třicetimilionovém městě Čchung-čching na jihozápadě Číny potvrdily pět nových případů nákazy novým typem koronaviru, který se nedávno objevil v Číně a způsobuje onemocnění plic. Oznámila to agentura Reuters.

Počet obětí záhadného onemocnění se k úterku vyšplhal na nejméně šest a úřady hlásí na tři stovky nových případů. Navíc se miliony Číňanů chystají vyrazit na cesty po celé zemi kvůli oslavám příchodu nového lunárního roku. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že se v příštích dnech bude virus pravděpodobně šířit do dalších, dosud nezasažených oblastí.

Většina nových případů se zatím objevila v provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan, kde byla nákaza zaznamenána poprvé. Další případy hlásí také metropole Peking, finanční centrum Šanghaj a provincie Če-ťiang. Přenos dosud málo prozkoumaného koronaviru z člověka na člověka potvrdily čínské úřady u dvou pacientů v jihočínské provincii Kuang-tung, kde se nakazilo také 15 zdravotníků.

Související

Kromě Číny se nákaza potvrdila také ve dvou případech v Thajsku a po jednom v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Jedná se přitom o lidi, kteří předtím byli ve městě Wu-chan.

Vědci na základě propočtů pravděpodobnosti odhadují, že skutečný počet nemocných je nyní už více než 1700.

Čínský jüan kvůli obavám oslabuje

Kvůli obavám z šíření koronaviru oslabuje čínský jüan vůči americkému dolaru. Z těchto obav naopak těží japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Dolar si v úterý vůči jüanu připsal zhruba půl procenta na téměř 6,9 jüanu za dolar.

Euro v úterý posilovalo díky příznivým údajům o německé ekonomice, později však o své zisky přišlo. Krátce před 17:00 SEČ se kurz jednotné evropské měny vůči dolaru pohyboval kolem 1,1095 USD. Nacházel se tak zhruba na úrovni pondělního závěru.

Výsledky průzkumu institutu ZEW v úterý ukázaly, že důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zlepšila a její index vystoupil na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Německo je největší ekonomikou používající euro.

Koronavirus se objevil už i v USA

U cestujícího z Číny byl v Seattlu na západě Spojených států diagnostikován nový typ koronaviru. Uvedla to v úterý s odvoláním na federální Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) agentura Reuters. O prvém potvrzeném případu nákazy ve Spojených státech jako první informovala televize CNN. Mluvčí CDC slíbil zveřejnit podrobnosti později.

CDC začalo prověřovat cestující z Číny na třech amerických letištích minulý týden.

Americké akcie v souvislosti s koronavirem sestoupily ze svých rekordních maxim. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v úterý ztratil 0,52 procenta a obchodování zakončil na 29 196,04 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,27 procenta na 3320,79 bodu a technologický index Nasdaq se snížil o 0,19 procenta na 9370,81 bodu. 

Související