Podle amerických vědců ukazují "hodiny posledního soudu" za 100 sekund půlnoc. Oproti loňskému roku se tedy lidstvo půlnoci opět přiblížilo. Důvody jsou od roku 2018 stále stejné, tedy změna klimatu a jaderná hrozba. "Nyní vyjadřujeme blízkost konce ve vteřinách, ne v hodinách ani minutách, čelíme teď opravdovému nebezpečí," řekla novinářům ředitelka redakčního výboru Bulletinu atomových vědců Rachel Bronsonová.

Hodiny posledního soudu jsou symbolické hodiny, které místo času ukazují dobu, která svět dělí od globální katastrofy. Tikat začaly v roce 1947, dva roky potom, co Spojené státy spustily atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Jejich čas průběžně aktualizují členové redakčního výboru Bulletinu atomových vědců. Jeho členové jsou odborníci na fyziku, ekologové a 15 nositelů Nobelovy ceny. Původně byla apokalypsa spojovány s nebezpečím jaderné války. To se změnilo v roce 2007, kdy se začaly ukazovat i hrozby spojované se změnou klimatu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.