Polské soudnictví se ocitlo v největší nejistotě od volebního vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v roce 2015. Tehdy se noví vládci zaměřili na ovládnutí Ústavního soudu, což se jim kvůli chybným krokům předchozí vládní garnitury postupně povedlo.

Teď, po čtyřech letech vlády, PiS prosazuje reformu soudnictví, v níž naráží na pravidla právního státu Evropské unie. Ta změny kritizuje jako způsob, jak soudy podřídit vůli vládní strany, což je v rozporu s unijními dohodami. V pátek se navíc situace dostala tak daleko, že to vypadá, jako by v zemi existovaly dva paralelní soudní systémy: jeden, který je v souladu s unijním právem, a druhý, který vychází ze změn, jež prosadila PiS.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.