Kvůli současné epidemii nového koronaviru ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Agentura tak učinila teprve pošesté ve své historii. Koronavirus se dosud objevil ve dvou desítkách zemí, nakazilo se jím přes deset tisíc lidí, z toho velká většina v Číně. Na 213 osob tam nákaze podlehlo. V počtu nakažených už virus předběhl nákazu SARS před 17 lety, tímto virem se tehdy nakazilo přes osm tisíc lidí, úmrtnost však byla výrazně vyšší.

V čínské provincii Chu-pej, která je centrem epidemie, na nemoc zemřelo již 204 osob a je zde téměř 6000 nakažených. Za sedm dní se podle čínské národní zdravotnické komise NHC podařilo vyléčit a propustit z nemocnice 596 osob. V Česku se od pátku rozšíří preventivní opatření na všech letištích. Ministerstvo zdravotnictví také zřídí speciální infolinku.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zdůraznil, že vyhlášení stavu zdravotní nouze není výrazem nedůvěry vůči Číně, její snahy naopak ocenil.

WHO vyzvala k podpoře zemí se slabšími zdravotními systémy. "Nevíme, jaké škody by mohl tento virus napáchat v zemích se slabším systémem zdravotnictví. Je třeba jednat, abychom zemím pomohli se na takovou možnost připravit," vysvětlil Ghebreyesus důvod, proč se světová organizace rozhodla stav zdravotní nouze vyhlásit.

WHO popisuje stav zdravotní nouze jako "mimořádnou událost", která představuje nebezpečí pro další země a vyžaduje koordinovaný mezinárodní zásah. Organizace vydává dočasná doporučení, která sice nejsou pro státy závazná, v případě jejich uplatnění mohou ale mít výrazné dopady v odvětvích, jako je cestovní ruch či mezinárodní obchod. Omezení cestovního ruchu v této chvíli ale WHO nenavrhuje.

Ve své historii agentura vyhlásila stav nouze jen pětkrát, naposledy loni v červenci kvůli epidemii eboly v Kongu.

Nový koronavirus podle expertů není tak smrtící jako SARS. Současné epidemii podlehlo v Číně 213 lidí, což je v poměru k počtu nakažených o mnoho méně než v případě nákazy SARS. Té celosvětově podlehlo 774 lidí.

Ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru nevydává víza Číňanům

České ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Diplomacie podle něj také stále řeší možnou evakuaci českých občanů z oblastí postižených nákazou, zastupitelským úřadům se přihlásili další tři lidé, takže jich je celkem pět. Americké ministerstvo zahraničí v pátek na svých internetových stránkách doporučilo svým občanům, aby necestovali do Číny. Zvýšilo tak své varování pro cesty do Číny na stejnou úroveň, jako pro cesty do Iráku nebo Afghánistánu. Varování vydaly i Německo a Japonsko.

Česko k pozastavení vydávání víz přistoupilo ve středu. "Vízová centra v Číně jsou v tuto chvíli zavřená," řekl Petříček. O dalších možných opatřeních se dál jedná. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek v Litvínově řekl, že zvažuje, že vládě navrhne dočasně zakázat veškeré lety z Číny. Podle Petříčka je ale možné, že se aerolinky, které lety provozují, rozhodnou k takovému kroku samy.

O možnosti evakuace českých občanů z Číny jedná diplomacie s Francií a s Británií, podle Petříčka není vyloučena ani spolupráce s Německem. Pokud do konce víkendu nebude jisté, že všichni Češi, kteří o to požádali, mohou být přesunuti do Evropy, zváží česká vláda vyslání vládního speciálu.

Přímo v čínském městě Wu-chanu, epicentru současné nákazy novým typem koronaviru, pobývají čtyři Češi. Dva z nich podle českých úřadů požádali o evakuaci. 

Do Pekingu z Prahy létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines nabídly linku do Šanghaje s mezipřistáním v Si-anu. Jde o 12 spojů týdně. China Eastern Airlines a Hainan Airlines už dříve oznámily omezení některých spojů, důvod ale neuvedly.

V Česku bylo dosud kvůli možné nákaze novým koronavirem testováno 33 vzorků. Ani v jednom případě se nákaza neprokázala, uvedl ve čtvrtek v podvečer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Počet testovaných případů může podle něj růst. "Všechny dosavadní testy na koronavirus jsou k dnešní 18. hodině negativní," napsal Vojtěch na Twitteru. Dodal, že v souvislosti s větší informovaností občanů i nárůstem nemocných chřipkou očekává, že počet testovaných případů může růst.

Informační kampaň a cílený screening cestujících kvůli šíření nového koronaviru se od pátku rozšíří na všechna letiště v Česku. Dosud tato opatření platila pouze na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni. V reakci na vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze WHO to ve čtvrtek večer sdělilo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Resort ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem také zřídí speciální infolinku pro veřejnost.

Z Wu-chanu v pátek odletělo letadlo s 83 britskými občany a 27 lidmi z dalších zemí. Stroj objednaný vládou v Londýně po mezipřistání v Británii zamířil do Španělska, kde se zbývajících cestujících ujmou zástupci zemí, z nichž tito lidé pocházejí. Na vojenské základně Istres v jižní Francii přistál kolem poledne speciál, kterým z Wu-chanu přiletělo asi 200 lidí. Jeden z evakuovaných vykazoval příznaky nákazy koronavirem, které jsou podobné chřipce, a byl proto převezen do nemocnice v Marseille. Německo do čínské provincie Chu-pej, jejíž metropolí je Wu-chan, vyslalo vojenské letadlo, které má vyzvednout přibližně 90 Němců a 40 občanů dalších zemí. Nastoupit do něho budou moci jen lidé bez příznaků koronaviru. Své občany evakuují také Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea.

Další evropskou zemí s potvrzeným případem nákazy se stalo Švédsko, první dva případy oznámila Británie, kde onemocněli dva lidé, kteří jsou mezi sebou příbuzní.Thajsko potvrdilo první případ přenosu z člověka na člověka na svém území, dosavadní nakažení byli čínští turisté, anebo lidé, kteří Čínu navštívili.

Rusko a Mongolsko uzavřely hranici s Čínou

Rusko se v reakci na šíření nového koronaviru rozhodlo uzavřít svou hranici na Dálném východě. Nařízení podepsal ruský premiér Michail Mišustin, informovala agentura RIA Novosti.

Agentura RIA Novosti v této souvislosti poznamenala, že Rusko na Dálném východě sousedí s Čínou, Japonskem, Severní Koreou a Spojenými státy. Agentura TASS již v titulku svého článku píše o uzavření ruské hranice s Čínou.

"Příslušné nařízení bylo podepsáno dnes… Všechny zainteresované strany budeme o uzavření hranice na Dálném východě a o dalších krocích, které vláda přijala, náležitě informovat," řekl podle agentury TASS Mišustin na vládním zasedání.

Již v úterý oznámily uzavírku svých hranic s Čínou až do 7. února tři regiony na ruském Dálném východě – Chabarovský kraj, Amurská oblast a Židovská autonomní oblast.

Mongolsko v pátek podobně jako ve čtvrtek Rusko oznámilo, že do 2. března uzavře hranici s Čínou. Vláda v Ulánbátaru mongolským občanům přebývajícím v Číně dala čas do 6. února, aby se vrátili. Singapur nebude od soboty na své území pouštět cizince, kteří byli nedávno v Číně a občanům Číny přestane vydávat víza. Arménie od 1. února až do konce března znemožní čínským občanům bezvízový vstup do země. Omezení pohybu plánuje i Guatemala, která do země nevpustí nikoho, kdo v 15 dnech před vstupem do tohoto středoamerického státu navštívil Čínu.

Zavírání hranic se nelíbí Světové zdravotnické organizaci (WHO), jejíž mluvčí řekl, že takové kroky jen povedou k ilegálním přechodům hranic. Lidé tak uniknou zdravotním kontrolám, jejichž cílem je zjistit, zda se u nich neobjevily příznaky nákazy koronavirem.

Italská vláda kvůli koronaviru vyhlásila stav nouze, který úřadům umožní rychleji uvolnit peníze na ochranu obyvatelstva. V zemi jsou dva potvrzené případ nákazy, jde o dva čínské turisty. Vláda nařídila přerušit letecké spojení mezi Itálií a Čínou.

Letecká spojení s Čínou v pátek plošně zakázaly vlády Pákistánu a Íránu a částečně je omezilo i Rusko, před cestami do Číny své občany varovaly americké úřady. To odsoudil Peking, podle kterého takové opatření není založeno na faktech. V reakci na varování americké letecké společnosti Delta Airlines a American Airlines zrušily až do dubna lety do Číny. Letecká spojení zrušili či omezili také vietnamští dopravci.