Slovenská pravicově extremistická formace Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko by mohla podle průzkumů i vyhrát parlamentní volby, které se konají 29. února. Z jejího vůdce Mariana Kotleby se stal pod tlakem okolí jeden z nejzkušenějších slovenských politiků, vysvětluje Tomáš Nociar, politolog a expert na pravicový extremismus z Univerzity Komenského v Bratislavě.

Kotleba šokoval tím, že v roce 2013 vyhrál volby župana Banskobystrického kraje, což mu umožnilo, aby svoji stranu v roce 2016 dovedl do parlamentu. Nyní se její podpora pohybuje kolem dvanácti až čtrnácti procent, je na druhém místě za vládní stranou Směr-sociální demokracie. Tomáš Nociar v rozhovoru pro HN vysvětluje, proč je problematické o příznivcích hovořit jako o fašistech, odkud bere Kotleba podporu, jaké jsou jeho cíle a kde si strana stojí v porovnání s podobnými uskupeními v Evropě.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.