Deficit Spojených států v obchodování se zbožím a službami se loni snížil o 1,7 procenta na 616,8 miliardy dolarů (14 bilionů korun). Zaznamenal tak první zlepšení za šest let, částečně proto, že celní válka mezi Washingtonem a Pekingem vedla k propadu dovozu zboží z Číny. Ve střetu to oznámilo americké ministerstvo obchodu.

Vývoz zboží do Číny klesl o 11,3 procenta, zatímco dovoz z Číny klesl o 16,2 procenta. Deficit v obchodování se zbožím s Čínou se tak snížil o 17,6 procenta na 345,6 miliardy dolarů, což je nejméně za pět let. Deficit v obchodování s Evropskou unií a Mexikem se ale vyšplhal na rekord, podotýká list The Wall Street Journal.

Celkový vývoz zboží z USA loni klesl o 1,3 procenta, zatímco dovoz se snížil o 1,7 procenta. Údaje podle agentury Reuters ukazují, že politika prezidenta Donalda Trumpa America First (Amerika na prvním místě) vede k poklesu objemu zahraničního obchodu. Trump se snaží snížit obchodní deficit uvalováním dovozních cel a změnami v obchodních dohodách.

Související

Peking a Washington v polovině prosince oznámily, že dosáhly první fáze obchodní dohody. Ta je zatím největším krokem k vyřešení celní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální hospodářský růst. V polovině ledna tuto dílčí dohodu ve Washingtonu oficiálně podepsali prezident Trump a čínský vicepremiér Liou Che.

Trump koncem minulého měsíce podepsal i novou dohodu o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou. Smlouva s označením Dohoda USA-Mexiko-Kanada (USMCA) nahrazuje Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), která vstoupila v platnost v roce 1994, tedy v době funkčního období prezidenta Billa Clintona z Demokratické strany.

Změna dohody NAFTA byla jedním z klíčových volebních slibů Donalda Trumpa. Nynější americký prezident ji opakovaně označoval za katastrofu pro americké průmyslové podniky a vinil ji z rozsáhlého odlivu pracovních míst ze Spojených států do Mexika.

Související