Novým veřejným ochráncem práv bude bývalý zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Sněmovna ho ve středu zvolila ve druhém kole tajné volby. Kandidát prezidenta Miloše Zemana získal 91 hlasů ze 175 odevzdaných, oznámil poslancům předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník.

Křečkovým soupeřem byl ve finále vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm, kterého navrhoval Senát. Ve druhém kole získal podporu 53 poslanců.

Ke zvolení bylo třeba 88 hlasů.

Pro Křečka bylo zvolení ombudsmanem překvapením. Bere to jako ocenění své práce a službu, řekl. Věří, že úřad povede tak, aby byl ku prospěchu lidí.

"Je to pro mě jisté překvapení. Nepočítal jsem ani s kandidaturou, ani s volbou. Byla mi dána důvěra jak prezidentem nominací, tak poslanci, že jsem byl zvolen," uvedl. "Beru to jako ocenění mé práce a beru to jako službu. Věřím, že to bude ku prospěchu obyčejných lidí, kteří se na nás obracejí," dodal.

Nejprve se chce sejít se všemi pracovníky úřadu. "Ve sněmovně zaznívaly nějaké hlasy, že někteří pracovníci byli nespokojeni s mojí volbou, tak to si musíme vyjasnit. Obecně bych vyzýval k tomu, abychom se všichni zklidnili, protože taková hysterie kolem žádné volby ochránce práv zatím nebyla. Je to úplně zbytečné. Mám něco za sebou, jsem zkušený člověk a jistě to budu dělat tak, aby byli lidé spokojeni," řekl Křeček.

V prvním kole nezvolila sněmovna ombudsmanem žádného z kandidátů. Křeček získal v prvním kole 66 hlasů, pro Schorma hlasovalo 47 poslanců, Jana Matyse volilo 20 poslanců. Ke zvolení v prvním kole bylo třeba 90 hlasů vzhledem k tomu, že volby se zúčastnilo 179 poslanců.

Matys měl podle vyjádření představitelů senátorských frakcí získat hlasy z ODS, Schormovi vyjádřili předem podporu zástupci Pirátů či TOP 09. Poslanci nejpočetnějšího klubu ANO se podle jejich předsedy Jaroslava Faltýnka mohli rozhodnout podle vlastního uvážení.

ODS se před druhým kolem volby rozhodla podpořit Schorma. Řekl to mluvčí strany Václav Smolka.

V rozpravě předcházející hlasování poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna nařkl ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka, že rozeslal některým předsedům stran esemesku, ve které vyhrožoval, že prý budou mít problémy, pokud zvolí Křečka. Někteří poslanci poté vyvraceli informace o tom, že by takovou zprávu obdrželi. "Proč tady lžete?" ptal se předseda KDU-ČSL Marian Jurečka Foldyny.

Nového ombudsmana za dosluhující Annu Šabatovou poslanci vybírali ze tří kandidátů. O místo se v tajné volbě utkali Křeček, Schorm a advokát Matys.

Veřejného ochránce práv volí sněmovna na šest let. Vybírá z kandidátů, které nominují Senát a prezident. Současné ombudsmance Šabatové končí mandát 18. února.

Šabatová by mohla kandidovat znovu, mnohokrát ale prohlásila, že ve svých osmašedesáti letech se do dalšího šestiletého mandátu pouštět nechce. Ke kandidatuře Schorma a Matyse se vyjadřovat nechtěla. Třetího uchazeče, svého dlouholetého zástupce Křečka, s nímž měla v minulosti řadu sporů, by ale na této židli viděla nerada. V rozhovoru pro HN řekla, že kandidát není vnitřně připraven zastávat se každého bez rozdílu.

Křeček v minulosti relativizoval práva menšin, jako jsou příslušníci LGBT komunity či Romové.

Křečka nominoval prezident Zeman, podle kterého má Křeček předpoklady ujmout se vedení úřadu, protože se tématu věnoval i jako předseda Sdružení nájemníků ČR.

Původně Zeman navrhl poslankyni ANO a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou. Návrh ale stáhl, poté co vyšlo najevo, že Válková za bývalého režimu spolupracovala na jednom z odborných článků s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Urválek se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

Někdejší poslanec ČSSD Křeček by například pro poslance z hnutí Starostové a nezávislí byl pro funkci stejnou katastrofou jako Válková.

V 80. letech vydal dvě útlé knihy, ve kterých oslavuje tehdejší komunisty řízené volby, na několika místech vyzdvihuje myšlenky Vladimira Iljiče Lenina.

Křeček se hájí tím, že od té doby uplynulo již třicet let, že jde o učební texty a už v době jejich vzniku "stejně všichni věděli, že obsahují nesmysly". Navíc prý publikaci nepsal, ale kopíroval pasáže z jiných textů.

Matyse a Schorma do volby navrhl Senát. 

Schorm byl poradcem prvního veřejného ochránce práv Otakara Motejla, poté působil jako vedoucí kanceláře Pavla Rychetského. Mnoho let je vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. 

Matyse, právníka se čtyřicetiletou advokátní praxí, který zastupoval své klienty v oblastech rodinného, občanského, majetkového nebo obchodního práva, jmenoval senátor z ODS Tomáš Jirsa. Pro veřejnost je ale poměrně neznámým kandidátem. O kandidaturu se Matys neúspěšně ucházel už v roce 2010.

Opozice již dopředu avizovala, že volba Křečka do funkce ombudsmana pro ni nepřichází v úvahu. Například lidovci nebo TOP 09 oznámili, že podpoří Schorma, ODS že bude hlasovat pro Matyse. Poslanci STAN uvedli, že Křeček pro ně nepřichází v úvahu a že se rozhodnou mezi dvěma dalšími kandidáty.

Poslanci za ANO měli volné hlasování. Při cvičném hlasování získal podle Deníku N nejvíc hlasů Křeček a předseda klubu Faltýnek ho poslancům hnutí doporučil podpořit. Za zvolení Křečka se na klubu přimlouval i předseda sněmovny Radek Vondráček, uvedl server s odvoláním na poslance ANO. 

Volit Křečka doporučilo svým poslancům vedení sociální demokracie, uvedl v úterý v České televizi poslanec ČSSD Jan Birke.

Poslanci hnutí Trikolóra přerušili hlasování o veřejném ochránci práv, chtěli hlasování zdržet do doby, než se z vlády vrátí jejich zákon, který instituci ombudsmana ruší. To sněmovna neschválila. Poslanci z Trikolóry v tomto případě uvedli, že podpoří Křečka. Podle předsedy Trikolóry Václava Klause mladšího se na Křečka pořádá štvanice. Křečka se rozhodli volit i poslanci z SPD.

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič potvrdil, že komunisté mají volné hlasování.

Spolek Milion chvilek na svém webu oznámil, že pokud bude veřejným ochráncem práv zvolen Křeček, uspořádá demonstraci. "Vážně se má stát veřejným ochráncem práv člověk, který během normalizace vynášel do nebes socialistickou revoluci a socialistické volby? Vážně chceme ombudsmanem udělat člověka, který svými výroky utvrzoval režim v době, kdy současná ombudsmanka Anna Šabatová seděla ve vězení za šíření letáků informujících o tom, že ke komunistickým volbám lidé povinně chodit nemusí?" uvedli v prohlášení aktivisté.

Další kroky zveřejní spolek ve čtvrtek. "Je velmi smutné a zároveň velmi vypovídající, že naši poslanci zvolili do funkce veřejného ochránce práv pana Stanislava Křečka. Je to smutné nikoli proto, že proti němu má výhrady Milion chvilek, nýbrž proto, že člověk, který bagatelizuje rasovou diskriminaci, relativizuje lidská práva, popírá smysl úřadu, který má vést, a ještě v 80. letech veřejně obhajoval komunistický režim, není vhodným kandidátem do úřadu, jehož smyslem je pomáhat těm, kteří si sami pomoci nemohou," uvedl předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář.

"Dobrý ombudsman každý rok pomůže tisícům lidí najít zastání. Špatný ombudsman může celou instituci paralyzovat, což se tisíců lidí osobně dotkne v jejich problémech. Proto je dnešní volba poslanců smutnou zprávou především pro ty, kteří se na úřad obrací," doplnil.

Podle Mináře nejde o to demonstrovat přímo proti Křečkově osobě. Považuje jej za ilustraci, nikoli příčinu problému. "Je třeba však jasně pojmenovat, co se v tomto státu děje. Čtyřkoalice ANO + SPD + KSČM + Hrad za tiché asistence části ČSSD postupně rozkládá jednu demokratickou instituci za druhou. Ve státní správě přátelé Agrofertu a Hradu, v čele vlády kozel zahradníkem," dodal Minář.

Zvolení Křečka veřejným ochráncem práv degraduje celý úřad, řekla novinářům po skončení volby šéfka opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní i předsedy hnutí STAN Víta Rakušana se Křeček nezastává menšin.

Podle poslance Martina Kolovratníka (ANO) mohli někteří poslanci podporou Křečka zareagovat na výrok spolku Milion chvilek, že pokud bude zvolen, uspořádá spolek demonstrace.

Prezident Zeman vítězi volby poblahopřál a poděkoval těm, kdo mu vyslovili podporu.

"Naprosto otřesné, je to degradace celého tohoto úřadu. Veřejný ochránce práv je tady od toho, aby se zastával slabších, menšin, lidí, kteří to potřebují. Pan Křeček se naopak velmi jasně vyjadřuje proti těmto lidem, často jsou jeho názory až rasistické," řekla Pekarová Adamová. "Navíc je to častý šiřitel různých dezinformací. To je další věc, která jej činí naprosto nedůvěryhodným. Tímto způsobem tady koalice, která jej zvolila, učinila celý tento úřad naprosto nedůvěryhodným," dodala.

Hnutí STAN podle Rakušana v obou kolech volilo Schorma.

"Tomu úřadu vtiskl svoji jasnou duši pan (někdejší ombudsman) Otakar Motejl. Člověk, který úřad formuloval jako ten, který se zastává slabých. Pokud je tady člověk, který do veřejného prostoru šíří mnohokrát i nezaručené dezinformační záležitosti, tak to je člověk, který pro nás od začátku byl diskvalifikován z toho, aby mohl tuto funkci řádně vykonávat," uvedl Rakušan.

Spolek Romea výsledek volby označil za výsměch úřadu ombudsmana.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš výsledek označil za špatnou zprávu. "Lidé by si zasloužili důstojného veřejného ochránce práv. Ne někoho, kdo nezná rozsah činností úřadu a nedokáže vystoupit z vlastních předsudků, natož aby vystoupil v zájmu někoho, komu se děje křivda," uvedl na Twitteru.

Podle prvního místopředsedy a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury a poslance a bývalého předsedy KDU-ČSL Marka Výborného se ukázalo, že ve sněmovně funguje neformální koalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD.

Podle Kolovratníka volba možná ilustruje rozdělení společnosti. Část poslanců podle něj cítila větší náklonnost k lidsko-právní rovině, kterou v úřadu nastavila končící ombudsmanka Šabatová a které by se podle něj drželi kandidáti Senátu, a část poslanců to viděla opačně a podpořila Křečka. Klub ANO měl podle něj volné hlasování.

"Ale také mohu prozradit, že pro některé možná trochu překvapivě zapůsobily informace, které do sněmovny proudily. Takové to 'vyhrožování', že pokud bude zvolen pan Křeček, budou nové demonstrace a podobně," řekl.

Názor podle svých slov nevnímal od jednoho či dvou kolegů, ale od více lidí.

Poslanec ČSSD Foldyna označil výsledek volby za příjemné překvapení. Také podle něj "nezadatelnou úlohu" sehrál Milion chvilek.

"Ta urputnost a agresivita, s jakou zaútočili na všechny poslance prostřednictvím mailů a facebookových zpráv, sehrála velmi významně svoji roli, o tom jsem naprosto přesvědčen," řekl.

"Řekl bych, že jsme dospělí lidé a že se rozhodujeme na základě toho, že posoudíme jednotlivé kandidáty, a nikoli podle toho, co o nich říká někdo další. Myslím, že každý z poslanců se mohl seznámit s životopisy, s tím, co ti lidé dělali, jakou měli kariéru, jaké mají názory," opáčil Stanjura.

Křeček: Romové by se měli o svoje práva starat sami, chci řešit i práva většiny

Schorm: Že se Romové starají jen o dávky, je klišé. Pomáhejme těm, kteří o to stojí

Křeček: Romové by se měli o svoje práva starat sami, chci řešit i práva většiny

Schorm: Že se Romové starají jen o dávky, je klišé. Pomáhejme těm, kteří o to stojí