Pevninská Čína zaznamenala za čtvrtek 5090 nových případů koronaviru a eviduje tak již 63 851 nakažených. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, tam podle místních úřadů podlehlo dalších 121 lidí. Celkový počet mrtvých tak v pevninské Číně k pátečnímu dni dosáhl již 1380. S odkazem na místní úřady to uvedla agentura Reuters. První případ nákazy eviduje od pátku Egypt.

Oficiální čínský deník Beijing Daily v pátek oznámil, že všichni, kdo se vrací do Pekingu, se mají na dva týdny uchýlit do karantény, aby zabránili šíření koronaviru. Každý, kdo nedodrží toto nebo jiné preventivní opatření, bude podle listu potrestán.

Novým typem koronaviru se v Číně nakazilo již 1716 pracovníků ve zdravotnictví a šest z nich nákaze podlehlo. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval představitel čínské Národní zdravotní komise Ceng I-sin. Většina případů je z nejhůře postižené provincie Chu-pej, odkud se infekce začala koncem loňského roku šířit.

Problematikou šíření nového typu koronaviru a jeho závažnosti se bude v příštích dnech zabývat společný tým Světové zdravotnické organizace a Číny. Generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že experti chtějí hlavně pochopit, jak se virus přenáší nebo jaký dopad mají opatření, jež čínské úřady kvůli epidemii koronaviru přijaly.

V údajích zveřejňovaných Pekingem je čím dál větší chaos. Ve čtvrtek úřady hlásily z pevninské Číny 1367 mrtvých, takže s přičtením 121 nových obětí měla bilance v pátek dosáhnout 1488 mrtvých. Čínská Národní zdravotní komise ovšem v pátek uvedla, že některá úmrtí pacientů s koronavirem byla v předchozích dnech započtena dvakrát a bilance je ve skutečnosti 1380 mrtvých.

Experti vyjadřují obavy, zda Čína plní svůj slib a informuje o šíření nákazy transparentně. V noci na čtvrtek v Číně počet nahlášených případů nákazy skokově vzrostl, protože úřady v nejvíce zasažené provincii Chu-pej začaly do statistik nově započítávat i nemocné, u nichž nákazu definitivně nepotvrdily laboratorní testy, ale pouze rentgen plic. O den dříve zase vyšlo najevo, že čínské úřady do statistik již nezahrnují osoby, které jsou infikovány, ale neprojevily se u nich žádné příznaky nemoci. To je v rozporu se směrnicemi Světové zdravotnické organizace (WHO).

Téměř všechna úmrtí na koronavirus ve světě eviduje právě pevninská Čína, drtivá většina všech případů pak pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za ohnisko současné epidemie. Jednoho mrtvého už dříve zaznamenaly Filipíny a Hongkong, první úmrtí ve čtvrtek oznámilo Japonsko, které je po Číně nákazou postiženo nejhůře. První případ nákazy v pátek oznámil Egypt. Podle tamních úřadů jde o cizince, který byl poslán do izolace v nemocnici. Egypt se tak stal zatím jedinou africkou zemí, kde pacienta s koronavirem evidovali.

USA: Čína není dostatečně transparentní

Postup Pekingu ve čtvrtek kritizovaly Spojené státy, jež ve stejný den potvrdily 15. nakaženého na svém území. Byl jím jeden z lidí nedávno evakuovaných z Wu-chanu, nejhůře zasaženého města v provincii Chu-pej.

"Jsme trochu zklamáni nedostatkem transparentnosti Číňanů, ta čísla tu poskakují… Jsou tu určitá překvapení," řekl ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Dodal rovněž, že administrativu prezidenta Donalda Trumpa mrzí, že Čína odmítla přijmout tým expertů z amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC), kteří chtěli pomoci při snaze zabránit dalšímu šíření nemoci.

Trump však ve čtvrtečním rozhovoru Čínu za její přístup k epidemii chválil. "Myslím, že to zvládli profesionálně, a domnívám se, že jsou výjimečně schopní," prohlásil. Na otázku, zda si myslí, že Čína uvádí pravdivé údaje, odpověděl: "No, to nikdy nevíte. Myslím, že se to snaží předkládat v co nejlepším světle."

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek rovněž uvedlo, že je hluboce znepokojeno případnými dopady epidemie v Severní Koreji, jež s Čínou sousedí. USA jsou podle něj připraveny výjimečně uvolnit sankce uvalené na Pchjongjang kvůli jeho jadernému programu, aby zajistily distribuci potřebného zdravotnického materiálu a další humanitární pomoci do země.

Pětice Čechů opustí karanténu v pondělí

Pětice lidí, které Česká republika začátkem února evakuovala kvůli šíření nového koronaviru z Číny, opustí pražskou Nemocnici Na Bulovce v pondělí. Informoval o tom v pátek mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy (HSHMP) Zbyněk Boublík. Na informaci upozornila Česká televize. Čeští občané přiletěli do Evropy z epicentra nákazy Wu-chanu francouzským letadlem, testy na nemoc COVID-19 byly u nich negativní. V Česku bylo zatím kvůli podezření na nákazu testováno 75 lidí, u nikoho se nemoc neprokázala.

Dva studenti z Wu-chanu, dva další čeští občané a jeden rodinný příslušník dorazili do Prahy 3. února krátce po půlnoci. Z Číny je evakuovalo francouzské letadlo, kterým se přepravili do Bruselu. Tam je spolu se dvěma slovenskými občany, kteří z Prahy zamířili sanitkami do nemocnice v Banské Bystrici, vyzvedl český vládní speciál.

Po negativních testech na nemoc způsobenou novým koronavirem byli ve čtrnáctidenní karanténě. "Podle předběžných předpokladů budou pacienti propuštěni v pondělí 17. února. K tomuto datu budou sděleny další průvodní informace," sdělil v pátek Boublík.

Koronavirus způsobuje ztráty za miliardy dolarů

Pokračující epidemie stále citelněji dopadá na asijské akciové trhy a čínskou a japonskou ekonomiku. Podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) také koronavirus přinese ztráty ve výši až pěti miliard dolarů (144,8 miliardy korun) leteckému průmyslu. Spoje do pevninské Číny již úplně zrušilo na 70 leteckých společností, dalších 50 potom lety do země významně omezilo.

Německý letecký přepravce Lufthansa a její dceřiné společnosti ruší spojení s Pekingem a Šanghají až do 28. března. Dosud přerušení platilo do 29. února. Skupina tak zrušila už všechny lety do pevninské Číny do konce zimního letového řádu, tedy do poslední březnové soboty. Spojení s Hongkongem bude jen lehce omezeno a dceřiná společnost Swiss bude na linkách do Hongkongu v březnu používat menší letouny.

Prodloužení opatření v pátek potvrdila také rakouská dceřiná společnost Lufthansy Austrian Airlines (AUA). Cestující si mohou bezplatně letenky vyměnit nebo jim budou vráceny peníze.

"Austrian Airlines budou situaci kolem koronaviru nadále průběžně sledovat a jsou v kontaktu s příslušnými úřady," uvedla AUA v pátečním prohlášení.

Lufthansa, Swiss a Austrian Airlines tak nebudou létat nejméně do soboty 28. března do Pekingu, Šanghaje, Nankingu, Šen-jangu a Čching-tao a zpět.

Spojení s pevninskou Čínou kvůli novému typu koronaviru na přelomu ledna a února zrušila na různě dlouhou dobu řada světových leteckých společností včetně British Airways, Air Canada, American Airlines či United Airlines. Česká vláda kvůli šíření koronaviru schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou s platností od 9. února do odvolání.

Nizozemská letecká společnost KLM v pátek v souvislosti s koronavirem řešila jiné starosti. V Soulu se veřejně omluvila za počínání jednoho z členů posádky, který v letadle letícím z Amsterodamu do Soulu vyvěsil na toalety nápis v korejštině "Toaleta jen pro členy posádky". Snímek ručně psaného nápisu se tento týden rozšířil po sociálních sítích. Podle pasažéra, který fotografie pořídil, dopravce opatření hájil právě šířením koronaviru.

Na internetu se objevily i výzvy k bojkotu KLM. Společnost se v pátek omluvila s tím, že obvinění z diskriminace bere velmi vážně a slíbila, že se to nebude opakovat. "Je to lidská chyba a my to nebereme na lehkou váhu," uvedla KLM.

Rušení pravidelných linek z pevninské Číny a Hongkongu kvůli epidemii nového typu koronaviru vedlo ke zvýšení poptávek po letech menšími soukromými letadly. Především bohatí klienti se chtějí dostat z ohniska nákazy. Většímu rozkvětu tohoto odvětví však nyní brání cestovní omezení a obavy o bezpečí posádek, napsala agentura Reuters. Plánované mezinárodní a vnitrostátní lety v Číně klesly od 23. ledna do 11. února o 34 procent, uvedla konzultační firma Ascend by Cirium se sídlem v Británii.

Jackie Wuová, prezidentka JetSolution Aviation Group se sídlem v Hongkongu, uvedla, že tato letecká společnost zaznamenala "markantní zvýšení počtu poptávek po charterových letech soukromými letadly" z Asie. Jedná se většinou o odlety z Hongkongu nebo pevninské Číny do měst jako Auckland, Tchaj-pej, Phnompenh, Kuala Lumpur či Singapur.

Wuová řekla, že společnost nemůže zhruba polovině poptávek vyhovět kvůli zákazům, kterým čelí ti, kteří chtějí z Číny vycestovat.

Výpadky dodávek z Číny pociťují i české firmy

Epidemie koronaviru začíná mít dopad na dodávky součástek do elektroniky, počítačů nebo mobilů. Někteří dodavatelé do tuzemských obchodů museli kvůli nedostatku dílů dovážených z Číny omezit výrobu, jiné firmy mají zboží zablokované v čínských skladech. Vyplývá to z pátečních informací obchodníků.

Kvůli opatřením okolo koronaviru již podle ředitele firmy Algotech Františka Zemana v Číně zavřelo několik továren, které vyrábějí pro známé výrobce elektroniky a počítačového hardwaru. "Určitě dojde ke zpoždění dodávek, ale evropské hospodářství to neohrozí. Poskytovatelé cloudu, jako je například naše společnost, jsou připraveni a plánuji hardwarové potřeby dostatečně dopředu," řekl ČTK.

Podle mluvčí Mall.cz Pavly Hobíkové část továren v Číně zůstala kvůli koronaviru i po novoročním volnu zavřená a výroba nebyla ani po měsíční pauze obnovena. "To má dopad na celý dodavatelský řetězec. Někteří naši dodavatelé, kteří odebírají komponenty právě z Číny, nás již informovali, že svou výrobu byli nuceni omezit. Zboží na Mall.cz nakupujeme tak, abychom předcházeli případným výpadkům v sortimentu a naši zákazníci nic z toho nepocítili," dodala.

Také podle největšího tuzemského e-shopu Alza.cz bude mít situace dopad na výrobu i dostupnost zboží, protože Čína je světovou manufakturou na součástky, komponenty i produkty. "Ovšem nikdo v tuto chvíli nedokáže predikovat jak bude dopad velký - situace se mění doslova každým dnem," řekla ČTK mluvčí Patricie Šedivá.

Čínský výrobce Lenovo podle svého sdělení výpadky dílů ze zasažených oblastí nepociťuje v žádném segmentu. "Lenovo má flexibilní dodavatelskou síť, takže dokážou minimalizovat případné potíže," uvedlo mediální zastoupení značky v ČR.

Některé členské firmy Hospodářské komory kvůli koronaviru už v lednu přikročily k rušení služebních cest svých zaměstnanců do Číny a firmy působící na čínském trhu situaci stále vyhodnocují. "Předpokládáme, že bude-li se situace dramaticky zhoršovat, může dolehnout i na české obchodníky a dovozce spotřebního zboží, kteří výrobky vyrábí nebo nechávají kompletovat v Číně. Některé podniky totiž hlásí, že jejich zboží je v této chvíli zablokované v tamních skladech," podotkl mluvčí hospodářské komory Miroslav Diro.

Epidemie již dolehla i na jiná odvětví. V Asii se například vyrábí část léků a při nárazově větších poptávkách na tamních trzích pak nezbývá na Evropu. "A logicky na menší trhy jako je ten český ještě méně nebo vůbec. Přesto se jedná o maximálně desítky léčiv současné době. Mnohem větší problém vidíme v současné době v chování některých distributorů v ČR, zejména těch, které vlastní i svůj maloobchodní řetězec lékáren a podle toho se chovají," řekla ČTK mluvčí sítě Pilulka Kateřina Schotliová.

Airbnb zastavuje rezervace pro Peking, další města omezí

 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, až do května zastavuje rezervace pro Peking. Možnost ubytování v dalších čínských městech pak Airbnb omezí. Firma uvedla, že ji k tomu nutí opatření, k nimž kvůli šíření nového typu koronaviru přistoupila čínská vláda.

Zákazníci Airbnb, kteří mají rezervaci v Pekingu na období od 7. února do 30. dubna, dostanou rezervační poplatky zpět, uvedl mluvčí firmy. Rezervace pro město Wu-chan, odkud se koronavirus šíří, jsou zastaveny do 31. března. V oblasti Jung-čchuan v Čchung-čchingu v centrální Číně a ve Wu-si blízko Šanghaje nelze přes Airbnb rezervovat ubytování do 20. února.

"Vzhledem k tomu, že pokračuje snaha zamezit šíření nového koronaviru, budeme se během stavu zdravotní nouze řídit dalšími pokyny, které byly pro toto odvětví vydány," uvedla společnost. "Klienty, kteří zrušili rezervaci, odškodníme a poskytneme jim podporu," píše se dále.

Pevninská Čína zaznamenala za čtvrtek 5090 nových případů koronaviru a eviduje tak již 63.851 nakažených. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, tam podle místních úřadů podlehlo dalších 121 lidí. Celkový počet mrtvých tak v pevninské Číně k dnešnímu dni dosáhl již 1380. S odkazem na místní úřady to uvedla agentura Reuters.

V údajích zveřejňovaných Pekingem je čím dál větší chaos. Ve čtvrtek úřady hlásily z pevninské Číny 1367 mrtvých, takže s přičtením 121 nových obětí měla bilance dnes dosáhnout 1488 mrtvých. Čínská Národní zdravotní komise ovšem dnes uvedla, že některá úmrtí pacientů s koronavirem byla v předchozích dnech započtena dvakrát a bilance je ve skutečnosti 1380 mrtvých.

Experti vyjadřují obavy, zda Čína plní svůj slib a informuje o šíření nákazy transparentně. V noci na čtvrtek v Číně počet nahlášených případů nákazy skokově vzrostl, protože úřady v nejvíce zasažené provincii Chu-pej začaly do statistik nově započítávat i nemocné, u nichž nákazu definitivně nepotvrdily laboratorní testy, ale pouze rentgen plic. O den dříve zase vyšlo najevo, že čínské úřady do statistik již nezahrnují osoby, které jsou infikovány, ale neprojevily se u nich žádné příznaky nemoci. To je v rozporu se směrnicemi Světové zdravotnické organizace (WHO).

Téměř všechna úmrtí na koronavirus ve světě eviduje právě pevninská Čína, drtivá většina všech případů pak pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za ohnisko současné epidemie. Jednoho mrtvého už dříve zaznamenaly Filipíny a Hongkong, první úmrtí ve čtvrtek oznámilo Japonsko, které je po Číně nákazou postiženo nejhůře.

Postup Pekingu ve čtvrtek kritizovaly Spojené státy, které dnes potvrdily 15. nakaženého na svém území. Byl jím jeden z lidí nedávno evakuovaných z Wu-chanu, nejhůře zasaženého města v provincii Chu-pej.

"Jsme trochu zklamáni nedostatkem transparentnosti Číňanů, ta čísla tu poskakují... Jsou tu určitá překvapení," řekl ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow.

Americký prezident Donald Trump však ve čtvrtek v rozhovoru Čínu za její přístup k epidemii chválil. "Myslím, že to zvládli profesionálně, a domnívám se, že jsou výjimečně schopní," prohlásil. Na otázku, zda si myslí, že Čína uvádí pravdivé údaje, odpověděl: "No, to nikdy nevíte. Myslím, že se to snaží předkládat v co nejlepším světle."

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek rovněž uvedlo, že je hluboce znepokojeno případnými dopady epidemie v Severní Koreji, jež s Čínou sousedí. USA jsou podle něj připraveny výjimečně uvolnit sankce uvalené na Pchjongjang kvůli jeho jadernému programu, aby zajistily distribuci potřebného zdravotnického materiálu a další humanitární pomoci do země.

Oficiální čínský deník Beijing Daily dnes oznámil, že všichni, kdo se vrací do Pekingu, se mají na dva týdny uchýlit do karantény, aby zabránili šíření koronaviru. Každý, kdo nedodrží toto nebo jiné preventivní opatření, bude podle listu potrestán.

Agentura Reuters dnes informovala, že v Kambodži po dvou týdnech na moři přistála výletní loď MS Westerdam s téměř 2300 lidmi na palubě. Plavidlo přitom předtím kvůli obavám z šíření nákazy odmítlo přijmout pět asijských zemí, ačkoliv se na palubě u žádného z pasažérů ani členů posádky neobjevily symptomy viru. Kambodžské úřady provedly po vylodění testy u lidí s příznaky chřipky, všechny však vyšly negativní.

Pokračující epidemie stále citelněji dopadá na asijské akciové trhy a čínskou a japonskou ekonomiku. Podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) také koronavirus přinese ztráty ve výši až pěti miliard dolarů (144,8 miliard korun) leteckému průmyslu. Spoje do pevninské Číny již úplně zrušilo na 70 leteckých společností, dalších 50 lety do země významně omezilo.