Pevninská Čína za neděli hlásí 105 nových úmrtí na nákazu smrtícím koronavirem, počet obětí nemoci COVID-19 tak v oblasti vzrostl na 1770. Přibylo rovněž 2048 nakažených, informovala v pondělí agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotnickou komisi. Celkový počet infikovaných tak v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, dosáhl na 70 548.

Z více než 70 tisíc nakažených jich bylo 10 844 již uzdraveno a propuštěno z nemocnice. Přes 94 procent nových případů z neděle pochází z centrální čínské provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy. Za jeden víkendový den tam zemřelo 100 lidí a 1933 jich bylo nově nakaženo. Další tři lidé nemoci podlehli v provincii Che-nan, která s Chu-pej sousedí, zbylí dva zemřeli v provincii Kuang-tung na jihu země.

Téměř 90 procent všech nových případů pochází z Wu-chanu, metropole provincie Chu-pej s 11 miliony obyvateli. Právě na tamním trhu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř, se virus nejspíš přenesl na lidi.

Provincie Chu-pej oznámila zpřísnění dosavadních opatření s cílem zabránit šíření viru. Místní úřady musí mimo jiné "co nejpřísněji" zabránit tomu, aby lidé cestovali do provincie nebo z ní.

Koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Nejvíce případů onemocnění a úmrtí je právě v Číně, mimo pevninskou Čínu bylo zatím hlášeno pět úmrtí - v Japonsku, Hongkongu, na Filipínách, ve Francii a v neděli přibyl první mrtvý na Tchaj-wanu. Podle tchajwanské tiskové agentury, která citovala tamního ministra zdravotnictví, na nákazu zemřel asi 60letý muž, který poslední dobou nikam necestoval a nebylo ani známo, že by byl v kontaktu s nakaženými.

Pražská Nemocnice Na Bulovce propustila z karantény pětici Čechů

Pražská Nemocnine Na Bulovce propustila z karantény pětici Čechů, kteří v ní museli zůstat čtrnáct dní. Dva týdny odpovídají totiž inkubační době koronaviru. Lékaři jim opakovaně provedli testy, které u všech vyloučily příčinu nákazy. Odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují testovat na přítomnost koronaviru jen při změně zdravotního stavu. U žádného z Čechů změna zdravotního stavu nenastala, přesto byli pro jistotu testováni dvakrát. Lékaři vyloučili, že by se vzhledem k současným poznatkům o novém typu koronaviru mohla nákaza u propuštěných Čechů ještě projevit později. Pětice Čechů je zcela zdráva, řekla primářka kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová.

"Měli jsme štěstí, že to byli mladí lidé, inteligentní, odolní," uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Podle ní s pěti Čechy nebyl žádný problém, karanténě se podrobili dobrovolně. Po celou dobu sice nemohli vycházet ven, ale měli samostatné pokoje a mohli komunikovat se svými rodinami. "Snažili jsme se ale, aby měli pocit volnosti co největší," podotkla Roháčová.

V Česku bylo zatím kvůli podezření na nákazu testováno 77 lidí, u nikoho se nemoc neprokázala, řekl dnes novinářům před jednáním vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Česko pošle do Číny humanitární pomoc

Česko vyšle do Číny armádní speciál s humanitární pomocí od měst, krajů, firem či Pražského hradu. Na návrh ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) to v pondělí schválila vláda, informoval ČTK vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Termín odletu zatím není určen. Ministerstvo zahraničních věcí v pondělí v tiskové zprávě uvedlo, že letoun by mohl do Číny zamířit na přelomu února a března. Poveze až sedm tun materiálu, napsal resort. Oficiální česká státní pomoc kvůli epidemii koronaviru zamíří do Číny tento týden z Vídně, dopravu do města Wu-chan spolufinancuje Evropská unie.