Země Evropské unie už několik let provozují ve Středozemním moři námořní vojenskou misi, ta ale neměla k dispozici žádné lodě. Úkol dohlížet nad zákazem dodávek zbraní do Libye, v níž zuří občanská válka, tak podle kritiků nemohla splnit. To se nyní změní – ministři zahraničí členských států EU se na schůzce v Bruselu jednomyslně dohodli, že evropské lodě v prostoru mezi Evropou a Libyí hlídkovat začnou.

"Všichni jsme se shodli na spuštění mise, která zabrání přílivu zbraní do Libye," prohlásil italský ministr zahraničí Luigi Di Maio. Nová mise nahradí stávající operaci Sophia. Ta fungovala od roku 2015, od loňska ale její součástí žádné lodě nebyly.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.