Důvěra investorů v německou ekonomiku se v únoru zhoršila výrazně více, než se čekalo. Přispěly k tomu obavy z epidemie onemocnění koronavirem, což by mohlo ochladit světový obchod a prohloubit recesi německého zpracovatelského průmyslu. Ukázal to průzkum, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW.

Index důvěry na únor klesl na 8,7 bodu z lednových 26,7 bodu. Analytici očekávali pokles na 21,5 bodu.

"Obzvlášť očekávání v hospodářských odvětvích náročných na vývoz se výrazně snížila," řekl prezident institutu Achim Wambach. "Koncem roku 2019 a začátkem roku 2020 jsme v německé ekonomice byli svědky horšího vývoje, než se očekávalo," uvedl Wambach a dodal, že vývoj ekonomiky je v tuto chvíli poměrně křehký.

Dílčí ukazatel současné ekonomické situace klesl na minus 15,7 z minus 9,5 bodu. Analytici čekali pokles na minus 10,3 bodu.

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stagnovala, hrubý domácí produkt (HDP) zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. Někteří ekonomové se obávají, že nový koronavirus, který propukl v Číně a ovlivňuje jak globální dodavatelské řetězce, tak i poptávku z Číny, by v prvním čtvrtletí letošního roku mohl vést ke slabšímu růstu Německa.

Koronavirus se na světové ekonomice projeví, tvrdí experti

Kvůli vysoké integraci čínského hospodářství do dodavatelských řetězců po celém světě se epidemie nového koronaviru projeví nejen ve vývoji čínské, ale i globální ekonomiky. Vliv rozšíření nového typu viru na čínské hospodářství a zbytek světa není zanedbatelný, uvedli experti světového lídra pojištění pohledávek Euler Hermes. Poradenská společnost Moore Czech Republic již zaznamenala dopady na českou ekonomiku.

Moore CR eviduje několik asijských investic v řádu miliard korun čekajících na podpis. Čína však vyhlásila kvůli koronaviru v několika městech karanténu a na dalších místech omezení pohybu. Přeshraniční obchody a jednání se tak odkládají. "V příštích týdnech jsme měli v plánu podepisovat smlouvy s čínskými partnery a dokončit tyto obchody v Česku. Kvůli situaci v Číně jsou ale jednání pozastavena," řekl v úterý ČTK partner Moore CR Petr Kymlička.

Světová zdravotnická organizace (WHO) 30. ledna rozhodla, že epidemie koronaviru představuje stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Vypuknutí choroby bylo zaznamenáno v Číně loni v prosinci. Díky ochranným opatřením, která přijaly čínské orgány, se podařilo omezit epidemii zejména na Čínu. V současnosti je 98,5 procenta potvrzených případů na území Číny.

V Číně jsou nejvíce zasaženy textilní, počítačový a elektrotechnický sektor. Číny má v těchto odvětvích na světové výrobě má 17procentní podíl, uvedl ředitel oddělení rizika Euler Hermes Jakub Cerman. Nejvíce závislé na Číně jsou země jako Tchaj-wan (pět procent výroby využívá čínské vstupy), Jižní Korea (čtyři procenta), Nizozemsko, Maďarsko, a Indonésie (po třech procentech).

Euler Hermesu dál připomněl, že akciové trhy na epidemii intenzivně reagovaly. Od 20. ledna indexy MSCI World, APAC a index Číny klesly o 1,8 procenta, 4,7 procenta a o 8,5 procenta. Zasaženy byly zejména letecké společnosti a výrobci textilu a luxusního zboží, dále klesají hotely, restaurace a volnočasové aktivity.

"Nyní je složité předvídat závažnost i trvání epidemie, nicméně konečný ekonomický dopad se bude odvíjet právě od těchto faktorů...Vliv na ekonomiku může být závažnější, než se původně předpokládalo. Epidemie jako taková a faktor strachu, který s ní souvisí, budou mít vliv na výdaje spotřebitelů. Prodloužené čínské novoroční svátky navíc opozdí výrobu," uvedl Cerman.

Jak upozornil, v roce 2003 vedla epidemie SARS k poklesu čínského HDP v druhém čtvrtletí o dva procentní body. Euler Hermes se domnívá, že vliv nynější epidemie by mohl být závažnější vzhledem k tomu, že čínské hospodářství je nyní více závislé na soukromé spotřebě - jde o 50 procent růstu HDP v roce 2019 proti 28 procentům v roce 2003.