Počet obětí nemoci Covid-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakažených je přes 74 tisíc, informovala ve středu s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Během úterý Čína zaznamenala 136 úmrtí, z nichž 132 hlásí provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy.

Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, nákaza novým typem koronaviru do úterní půlnoci potvrdila u 74 185 lidí, z nichž 2004 zemřelo. Za úterý přibylo 1749 nových případů nákazy, což je méně než 1886 případů za pondělí a zároveň nejméně od 29. ledna.

Jedná se o druhý den po sobě, kdy se počet nově nakažených v pevninské Číně snížil. Podle úterního prohlášení čínských úřadů je pokles počtu nakažených důkazem, že fungují preventivní opatření proti dalšímu šíření nemoci. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je však brzy na to usuzovat, že je epidemie na ústupu.

Drtivá většina obětí v pevninské Číně, 1921 lidí, zemřela v provincii Chu-pej, z níž se virus v loňském roce začal šířit. V úterý se zde přítomnost nového typu koronaviru prokázala u dalších 1693 lidí. Celkem tak v provincii počet nakažených dosáhl již 61 682.

Mimo pevninskou Čínu zabila nemoc podobná svými příznaky chřipce osm lidí, a to v Hongkongu, na Tchaj-wanu, Filipínách, v Japonsku, ve Francii a ve středu také v Íránu. Kromě pevninské Číny je nejvíce nakažených v Singapuru a Japonsku. V České republice se zatím výskyt nového koronaviru nepotvrdil.

Úřady v Jižní Koreji ve středu podle agentury Jonhap oznámily 15 nově nakažených, čímž jejich celkový počet v této asijské zemi stoupl na 46. Většina nemocných pochází z města Tegu.

Největším ohniskem nákazy mimo Čínu je v tuto chvíli stále výletní loď Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v japonském přístavním městě Jokohama. Úřady tam dosud potvrdily 542 případů nákazy. Japonsko se ve středu chystá z lodi pustit na pevninu prvních asi 500 lidí, kteří strávili v karanténě dva týdny.

Mezinárodní měnový fond (MMF) už potvrdil svou lednovou prognózu, podle které by měl růst světové ekonomiky v letošním roce zrychlit na 3,3 procenta z loňských 2,9 procenta.

"Oživení by mohl zhatit prudký nárůst rizika vyvolaný například obnovenou eskalací obchodního napětí či dalším šířením koronaviru," dodal nicméně.

Šéfka MMF Kristalina Georgievová epidemii koronaviru označila za nejpalčivější nejistotu, které světová ekonomika v současnosti čelí. Vyzvala nicméně, aby politici a centrální bankéři usilovali rovněž o snižování ostatních hospodářských rizik spojených například s mezinárodním obchodem či klimatickými změnami.

Čínský prezident Si Ťin-pching podle státní televize prohlásil, že jeho země navzdory epidemii koronaviru splní svoje ekonomické cíle pro letošní rok. MMF však toto prohlášení zpochybňuje.

"Koronavirus, lidská tragédie, narušuje ekonomickou aktivitu v Číně. Zastavuje výrobu a omezuje mobilitu v dotčených regionech," uvedl fond. Označil za pravděpodobné, že negativní vlivy se budou přelévat i do dalších zemí, a to například prostřednictvím dopadů na cestovní ruch nebo na dodavatelské řetězce.

Současný scénář sice podle MMF předpokládá, že virus se rychle podaří dostat pod kontrolu, není však vyloučeno, že dopady epidemie budou dlouhodobější a rozsáhlejší. "Širší a déle trvající epidemie či vleklá nejistota by mohly zintenzivnit výpadky v dodavatelských řetězcích a trvaleji podkopat důvěru, což by prohloubilo globální dopady," uvedl fond.

Úmrtnost na Covid-19 je podle nové studie čínských vědců 2,3 procenta. To je výrazně méně než u předchozích epidemií SARS či MERS, nicméně asi 20krát více než u klasické sezonní chřipky.