Mimořádný summit lídrů členských zemí Evropské unie o budoucím společném rozpočtu skončil v Bruselu bez dohody. Premiéři či prezidenti států unie se nebyli schopni domluvit, jak by měl rozpočet na další období vypadat. Česko a další chudší státy požadují co nejvíc peněz na dotacích, bohaté země jako Nizozemsko či Rakousko by naopak chtěly co nejmenší rozpočet. Babiše výsledek summitu rozladil. "Já jsem navrhoval, že rozpočet udělám sám, dělal jsem v životě X rozpočtů," prohlásil poté, co jednání skončilo.

"Dohoda bohužel nebyla možná. Zjistili jsme, že potřebujeme více času," řekl předseda Evropské rady a summitu Charles Michel. Ten po více než 30 hodinách téměř nepřetržitých jednání předložil kompromisní návrh rozpočtu, který mají HN k dispozici. Ani na něm se ale premiéři či prezidenti členských zemí nedomluvili. Podle Michela by unie měla mít v příštích sedmi letech rozpočet ve výši 1,069 procenta jejího hospodářského výkonu. To je přes bilion eur, v přepočtu 25 bilionů korun, na sedm let.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.