V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem, zemřelo v důsledku této nákazy k úternímu večeru 11 lidí. Italské úřady evidují 322 nakažených, z toho 240 jich je hlášeno z Lombardie na severu země, která je v Itálii ohniskem nákazy. Případy koronaviru ale už zaznamenaly také úřady v Toskánsku ve střední Itálii nebo na jihu země v Palermu.

Kvůli šíření koronaviru by do regionů Lombardie a Benátsko neměli jezdit občané Česka. V úterý to doporučila Bezpečnostní rada státu. "A samozřejmě vyzýváme naše občany, kteří se vracejí z této oblasti Lombardie a Benátska a budou na sobě pozorovat nějaké příznaky, aby kontaktovali neprodleně lékaře, nejlépe telefonicky," uvedl v úterý večer premiér Andrej Babiš. "Samozřejmě, je potřeba, aby naši občané zvážili vůbec, jestli chtějí za této situace cestovat do zahraničí," dodal.

Nově testy přítomnost koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, prokázaly u dvou lidí v Rakousku a po jednom v Chorvatsku a Švýcarsku. Nákaza je tak hlášena ze 12 evropských zemí. První případ zaznamenalo také Alžírsko, je jím Ital, který do země přijel 17. února. Momentálně jde o jediného nakaženého v Africe. Po celém světě je infikovaných přes 80 tisíc osob. 

Mladý Chorvat předtím několik dní pobýval na severu Itálie. Dva pacienti v Rakousku jsou podle tyrolských úřadů mladí Italové žijící v Innsbrucku, kteří byli minulý týden na návštěvě v lombardském Bergamu. Žena pracuje jako recepční v jednom z innsbruckých hotelů, ten je nyní uzavřený. Ve Švýcarsku se koronavirem nakazil 70letý muž z kantonu Ticino ležícího u italských hranic, který byl v půlce února v Milánu. Naopak úřady v Rumunsku popřely informaci, že v zemi je první potvrzený případ koronaviru.

K dobrovolné izolaci po návratu ze severní Itálie vyzvala své občany Británie, své zaměstnance Evropský parlament. Několik opatření přijaly i české úřady, letiště Praha například vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie a k preventivnímu vyšetření bylo odtamtud převezeno 11 českých studentů, kteří se vrátili z nemocí rovněž zasaženého Íránu. Preventivní opatření zavedli i tuzemští autobusoví dopravci a letiště v Brně.

Hosté hotelu v karanténě

Španělské úřady nařídily karanténu pro zhruba tisícovku hostů hotelu H10 Costa Adeje Palace na jihu ostrova Tenerife, kde byla potvrzena nákaza koronavirem u italského turisty. Informoval o tom server listu El País. V pondělí test definitivně potvrdil nemoc u 69letého italského lékaře z Lombardie, který je na Kanárských ostrovech na dovolené.

Podle cestovní kanceláře Canaria Travel CZ je v hotelu H10 Costa Adeje Palace i šest Čechů, z toho pět dospělých a jedno dítě. Pět z nich na místo odletělo v pondělí, vrátit se měli 6. března. Jedna turistka tam odletěla už dříve. Zda se budou v plánovaném termínu moci vrátit, není zatím jasné, uvedla ředitelka CK Canaria Travel Lenka Viková a mluvčí Invie Andrea Řezníčková. Ministerstvo zahraničí je s Čechy na Tenerife v kontaktu.

Turisté nesmějí opouštět areál, nikdo zvenčí se do něj bez potřebného povolení nedostane. Hotel střeží policie a rekreanti dostali doporučení, aby se co nejvíce drželi ve svých pokojích a telefonicky informovali recepci v případě, že u sebe zaznamenají příznaky nemoci, uvedl server local.es.

Pohotovostní režim platí už od pondělního večera, kdy o něm na Twitteru informoval premiér španělského autonomního regionu Kanárské ostrovy Ángel Víctor Torres.

Katalánské úřady oznámily případ nákazy koronavirem, nemocnou je žena z Barcelony, která v předchozích dnech navštívila severní Itálii. Jde tak o první potvrzený případ v pevninském Španělsku a celkově pátý v zemi. Jednoho nakaženého už tento měsíc potvrdila Mallorca a tři případy hlásí Kanárské ostrovy.

Pražské letiště zavádí opatření pro cestující z Itálie

Letiště Praha od úterý vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, kde v posledních dnech zaznamenali vysoký nárůst počtu nakažených novým koronavirem. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Letiště o tom informovalo na Twitteru.

Bránami budou vystupovat pouze cestující přilétající z Itálie, pasažéři z jiných destinací se k nim nedostanou. "Jde o celkem šest bran v přízemí prstu D na Terminálu 2, které jsou nejblíže východu terminálu. Cestující z Itálie tak budou soustředěni do jednoho místa. Tím se výrazně omezí pohyb cestujících z Itálie po letišti," uvedl mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Vedle zpřísněných hygienických opatření, jako je například častější desinfikace bran, a cíleného screeningu, budou pracovníci letiště cestujícím rozdávat také letáky s informacemi o postupu při zpozorování příznaků nemoci. Brány budou také vybaveny informačními tabulemi. Desinfikovány budou i autobusy, které budou cestující z Itálie přivážet k branám. Opatření platí od půlnoci na úterý. 

V Brně, kam létá dvakrát týdně linka z Bergama poblíž Milána bude při středečním příletu linky přímo v prostorách letiště k dispozici lékař pro případnou konzultační činnost pro cestující. "Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje má k dispozici specializovaný lékařský tým, který je připraven ihned jednat v případě, že se u některého z cestujících příznaky nákazy koronavirem projeví," uvedl mluvčí brněnského letiště Jakub Splavec.

Na pražském letišti v úterý zajistili šest Čechů, kteří ráno přicestovali z Íránu, kde je zvýšený výskyt nového koronaviru. Nyní je čeká preventivní vyšetření v Nemocnici Na Bulovce, příznaky nemoci žádný z pasažérů nevykazoval. Podle mluvčího Letiště Praha Romana Pacvoně je případ výsledkem fungujících ochranných opatření.

Itálie patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším destinacím, loni bylo podle statistik Letiště Praha na těchto linkách v Praze odbaveno více než 1,46 milionu cestujících. Itálie tak byla druhou nejvytíženější zemí po Velké Británii.

Opatření přijali i tuzemští autobusoví dopravci, kteří nabízejí pravidelné spoje do Itálie. Posádky jsou například vybaveny větším množstvím dezinfekčních prostředků, zvyšují také informovanost pracovníků i cestujících o situaci.

Írán v úterý ohlásil další tři úmrtí na nový koronavirus. V zemi od minulého týdne zemřelo podle agentury Reuters 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Je to ale oficiální údaj, neoficiální zdroje hovoří až o pěti desítkách obětí. Polooficiální agentura ILNA oznámila, že mezi nakaženými je také náměstek ministra zdravotnictví

V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, dosud podlehlo novému koronaviru 2663 lidí, za pondělí se tak bilance zvýšila o 71 mrtvých.

Takřka všechny případy pondělních úmrtí s výjimkou dvou hlásí provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Drtivá většina obětí, konkrétně 56, připadá na chupejskou metropoli Wu-chan. Pro srovnání, v neděli v pevninské Číně podlehlo nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, 150 lidí.

V pondělí čínské úřady zaznamenaly v pevninské Číně 508 nových potvrzených případů, v neděli jich bylo 409. Celkem se zde dosud nakazilo 77 658 lidí. Většina nakažených připadá na Chu-pej, v pondělí to bylo 499 případů.

Jižní Korea v úterý ohlásila 144 nových případů nákazy koronavirem. Celkem se v této asijské zemi nakazilo 977 lidí, z nichž deset onemocnění Covid-19, které koronavirus způsobuje, podlehlo, napsala agentura AP.

Země kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zvýšila zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol.

V pondělí americký ministr zahraničí Mark Esper podle AP oznámil, že kvůli nákaze USA a Jižní Korea zvažují omezit společná vojenská cvičení. Esper dodal, že je přesvědčen, že velitelé naleznou způsob, jak ochránit jednotky a jak zároveň zajistit plnou připravenost na obranu této asijské země.

Loď Diamond Princess hlásí čtvrtou oběť

V Japonsku zemřel na nákazu novým koronavirem čtvrtý člověk z výletní lodi Diamond Princess, kterou tato východoasijská země vzala do karantény. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na japonskou televizi NHK. Mrtvým je pasažér, kterému bylo okolo osmdesáti let.

Na lodi Diamond Princess, která je od 3. února v karanténě, cestovalo 3700 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u více než 600 z nich. Všichni ostatní pasažéři museli zůstat na lodi ve 14denní karanténě, zdravé pak Japonsko začalo postupně propouštět.

Japonsko za přístup k nákaze na lodi čelí kritice. Ukázalo se také, že u několika cestujících, které Japonsko testovalo jako negativní, se po repatriaci do jejich vlastí nákaza potvrdila.

Postup Japonska je sledován mimo jiné i kvůli blížícím se letním olympijským hrám, jež se budou od 24. července konat v Tokiu. Organizátoři už z preventivních důvodů odložili začátek školení dobrovolníků. Objevují se názory, že olympiáda by měla být z preventivních důvodů odložena, případně zrušena. Japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató v úterý podle Reuters prohlásil, že je příliš brzy hovořit o odřeknutí her.

Japonské akcie v úterý oslabily kvůli šíření nového koronaviru na čtyřměsíční minimum. Hlavní index tokijské burzy Nikkei vykázal nejhorší jednodenní výsledek za 14 měsíců, když v závěru odepsal 3,3 procenta na 22 605,41 bodu, a dostal se tak nejníže od pozdního října. V Japonsku se v úterý obchodovalo první den po prodlouženém víkendu.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru