Zatímco Česko novému typu koronaviru stále odolává, první případy nákazy v pátek potvrdila Litva a Nový Zéland. Počet nakažených stále roste také v Číně, kde virus zaznamenali jako první, poprvé od ledna se tam ale nákaza šíří pomaleji.

Nemocí Covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, onemocnělo na celém světě už přes 83 tisíc lidí, 2 858 jich nemoci podlehlo.

Koronavirus se z Číny rozšířil do zhruba 50 dalších zemí. V posledních dnech těžce zasáhl Jižní Koreu, Írán a sever Itálie.

Na koronavirus v Itálii zemřelo k pátečnímu dni již 21 lidí a nakažených je tam 821, oznámily místní úřady. Od středy se tak počet nakažených zdvojnásobil. Z nakažených má 412 lidí jen mírné nebo žádné příznaky a jsou tak v domácí karanténě, ostatní jsou hospitalizovaní. Nejvíce infikovaných je v severním regionu Lombardie, jehož vedení v pátek oznámilo, že požádá vládu o prodloužení ochranných opatření zavedených kvůli epidemii nejméně o další týden.

Další případy se potvrdily i ve Francii, kde evidují už 38 nakažených. Podle prezidenta Emmanuela Macrona je epidemie koronaviru ve Francii nevyhnutelná. Země se však podle něj připravuje a musí se s ní vyrovnat, jak nejlépe bude umět, citovala slova hlavy státu agentura AFP.

Švýcarská vláda kvůli koronaviru přikázala zrušit všechny akce, kterých by se účastnilo více než tisíc lidí. Zákaz pořádání takových akcí platí od pátku nejméně do 15. března. Vztahovat se tak podle informací agentury Reuters bude také na jednu z největších akci automobilového průmyslu - autosalon v Ženevě.

V Česku bylo na nový koronavir dosud testováno ve Státním zdravotním ústavu 170 vzorků, některé opakovaně. Informaci uvedl v pátek večer na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V domácí karanténě, kterou nařídily krajské hygienické stanice, je k pátečnímu dni 307 lidí. Podle ministra zdravotnictví pobývali v rizikových oblastech severní Itálie, ale jsou bez příznaků nemoci. Pokud by se u nich objevila horečka nad 38 stupňů Celsia, dušnost nebo kašel, byli by testováni, uvedl ministr na páteční tiskové konferenci a dodal, že není nutné testovat lidi bez příznaků.

Ministr zdravotnictví již ve čtvrtek uvedl, že podle něj mají Češi z možné epidemie neopodstatněné obavy. Premiér Andrej Babiš (ANO) na páteční tiskové konferenci vyzval, aby lidé nepanikařili, nevykupovali potraviny a roušky či respirátory. Nerozumí panice v českých obchodech. Lidé se podle něj nemusejí zásobovat potravinami. "Různé teorie jsou nesmyslné, protože nikdy k tomu nemůže dojít," uvedl k informaci, že ve státních rezervách jsou zásoby na 1,3 dne. Média vyzval ke střízlivému postupu. Premiér také uvedl, že kvůli informovanosti stát rozšířil počet linek, na které se mohou lidé v případě obav z koronaviru obrátit, na dvě.

Jak postupovat v případě pochybností se můžete dočíst zde, nebo na stránkách ministerstva zdravotnictví. Aktuální informace poskytuje také web Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí.

"Riziko, že se tu nemoc objeví, je poměrně vysoké, ale není nutné jakkoli panikařit. Mrzí mě, když vidím, že se skupují potraviny. Není to namístě," uvedl Vojtěch po čtvrtečním jednání Ústřední epidemiologické komise. Většina nakažených má podle ministra mírný průběh nemoci, nejnebezpečnější je pro seniory.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
28.2.2020 22:32 | Akcie v USA zaznamenaly největší týdenní propad od krize

Akcie ve Spojených státech zažily největší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Výprodej akcií se tento týden prohloubil kvůli obavám, že rychle se šířící onemocnění způsobené novým typem koronaviru může způsobit recesi. Za celý týden index Dow Jones klesl o 12,4 procenta, Nasdaq o 10,5 procenta a S&P 500 o 11,5 procenta, napsala agentura Reuters. Ztráty zaznamenaly indexy i za celý měsíc.

28.2.2020 22:23 | Čechy bude na riziko nákazy upozorňovat SMS

Čechy pobývající v zemích, kde se šíří nový koronavirus, bude stát přes SMS operátora O2 upozorňovat na nebezpečí nákazy. Při návratu do Česka bude také lidi žádat, aby sledovali, zda se neobjeví příznaky nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje. V tiskové zprávě to dnes sdělila mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Rozesílání textových zpráv podle ní operátor připravil na žádost ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

28.2.2020 20:51 | Dvě lodě zachraňující migranty nesmí vyplout

Italské úřady nařídily kvůli epidemii koronaviru dva týdny karantény dvěma lodím nevládních organizací, které vyplouvají ve Středomoří k libyjským břehům zachraňovat migranty mířící na vratkých člunech do Evropy. Informovala o tom dnes agentura APA. Podle ní tedy nyní musí lodě Sea-Watch 3 a Ocean Viking zůstat v přístavu na Sicílii.

28.2.2020 20:28 | Mynář byl po návratu z Číny testován na koronavirus

Testy na koronavirus podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka absolvovali kancléř prezidenta Vratislav Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý a předseda fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík, kteří se vrátili z Číny. "Testy jsou negativní," uvedl na twitteru.

28.2.2020 20:04 | Všech 170 vzorků dosud testovaných v Česku je negativních
28.2.2020 19:56 | Berlín ruší veletrh cestovního ruchu

Berlínský veletrh cestovního ruchu ITB, největší akce svého druhu na světě, se příští týden kvůli šíření nového koronaviru neuskuteční. Dnes to podle agentury DPA oznámil pořadatel. Odřeknutí veletrhu požadovalo podle dřívějších informací deníku Bild německé ministerstvo zdravotnictví. Organizátoři na konání ITB trvali, nedokázali ale splnit bezpečnostní podmínky úřadů.

28.2.2020 19:32 | V Itálii zemřeli další čtyři lidé

V Itálii zemřeli další čtyři lidé na nový koronavirus. Počet jeho obětí tak v Itálii vzrostl na 21 a nakažených je tam 821, oznámily místní úřady. Civilní obrana oznámila, že počet lidí testovaných pozitivně se zvýšil ze čtvrtečních 650 na 821. Uvedla ale také, že 46 infikovaných se už vyléčilo. Z počtu nakažených jich ale 412 má jen mírné nebo žádné příznaky a jsou tak v domácí karanténě, ostatní jsou hospitalizovaní.

28.2.2020 19:04 | Jen se investorům jeví jako bezpečná investice

Japonský jen dnes posiluje a k americkému dolaru stoupl až nejvýše za sedm týdnů. Investoři jsou nervózní kvůli šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem v USA, což zvýšilo zájem o jen jako bezpečnou investici. Za celý týden by jen vůči dolaru mohl vykázat nejvyšší zisk od května 2017.

28.2.2020 19:03 | Ropa je na ročním minimu

Ceny ropy se dnes snížily na nejnižší hodnoty za více než rok. Směřují k největšímu týdennímu poklesu od roku 2008. Šíření nákazy novým typem koronaviru v pěti desítkách zemí mimo Čínu posiluje obavy ze snížení poptávky po této surovině.

28.2.2020 18:12 | Klesají ceny kovů včetně zlata

Ceny průmyslových kovů výrazně klesají a zinek se propadl na nejnižší hodnotu za více než tři roky. Mohou za to obavy, že šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem bude mít negativní dopad na poptávku po průmyslových kovech. Snižují se i ceny drahých kovů, v čele se zlatem. V případě zlata, které je považováno za bezpečnou investici v době nejistot, je však pokles způsoben spíše tím, že se investoři už rozhodli vydělat na jeho růstu z poslední doby, a proto jej nyní prodávají, uvedla agentura Reuters.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru