Nahrazování lidské práce stroji je proces, který probíhá již od průmyslové revoluce. Zatímco stroje dokážou zastat monotonní úkony typu pásové výroby či konstrukcí, umělá inteligence (AI) by v budoucnu mohla nahradit jiné než jen manuální práce. Vyplývá to z americké studie Brookings Institution. Se změnami způsobenými novými technologii se v minulosti museli vyrovnávat převážně lidé s nižším vzděláním. Umělá inteligence naopak transformuje ty profese, které vykonávají vysokoškoláci na manažerských pozicích. 

Podkladem pro studii Brookings Institution se stala práce doktoranda Michaela Webba z univerzity Stanford, který se zabývá dopady umělé inteligence na pracovní trh. Webb vymyslel jednoduchou metodu, pomocí které lze zjistit, do jaké míry se překrývají možnosti umělé inteligence s lidskými schopnostmi a dovednostmi potřebnými k výkonu různých typů zaměstnání. Provedl textovou analýzu 16 tisíc patentů v oblasti umělé inteligence a hledal fráze typu "schopnost určit diagnózu nemoci" či "schopnost rozpoznat typ leteckého stroje". Stejné fráze pak hledal v komplexní databázi zaměstnání, kterou poskytuje americké ministerstvo práce.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.