Premiér Andrej Babiš téměř rok poté, co vložil Agrofert podle zákona o střetu zájmů do svěřenských fondů, dostal pro svou bývalou firmu nabídku, u které chtěl, aby ji posoudili vládní experti, upozornil v pondělí na soukromý obchod v rukou premiéra server Seznam Zprávy.

Pod holding Agrofert patří chemická a energetická společnost Deza. Té nabídla soukromá společnost Batesys část podílu a připojení k její optické síti. Firma Batesys vlastní akcie na Kypru a v jejím vedení stojí Zdeněk Čadek. Společnost Batesys firmě Deza i dalším firmám nabídla připojení k optické síti, která zajišťuje nejbezpečnější a nejrychlejší možnost přenosu dat. Neprůhledný akcionář na Kypru tak podle Seznam Zpráv nabízel podíl v obchodu za miliardy.

Batesys chtěl optické kabely rozšířit na území celé České republiky, což by firmu právě ony miliardy stálo. Čadek prvotní investici zaštiťoval spoluprací s princem Albertem Monackým, uvedl pro Seznam Zprávy zdroj, který od Čadka nabídku obdržel.

Podle jiného zdroje nabízel Čadek možnost připojení do sítě, kterou navíc bude zčásti vlastnit a využívat stát. Kromě toho nabízel majitel Batesysu ještě možnost sledování datových toků státu. "Tvrdil, že nás připojí do stejné sítě jako stát, a tím bychom mohli vidět i důvěrnou komunikaci státu," uvedl pro Seznam Zprávy účastník jednání s Čadkem.

Ředitel Dezy Zbyněk Průša, který je zároveň předsedou představenstva v Agrofertu, obdržel nabídku od Batesysu v prosinci 2017. Na otázku Seznam Zpráv, proč se nabídkou zabýval, neodpověděl. Nicméně na konci ledna roku 2018 přeposlal e-mailem nabídku do centrály Agrofertu asistentce představenstva Dianě Píškové. Ta ji přeposlala na recepci holdingu Agrofert. Seznam Zprávám napsala, že přeposlání na recepci bylo z její pozice přirozené a že nechápe, kde server vzal její pracovní korespondenci. Podle Seznam Zpráv tak její odpověď dokládá pravost e-mailové adresy i předešlou komunikaci s ředitelem Dezy.

Jak se zpráva ocitla u Babiše

Na začátku února roku 2018 už měl nabídku posoudit premiér Babiš. Ten na vytištěnou e-mailovou korespondenci ručně odpověděl, že by celý projekt měli posoudit odborníci. Z pozice premiéra tím mohl pověřit vládní úředníky. A tak 5. února 2018 (rok a dva dny po předání Agrofertu do svěřenského fondu) připsal ručně premiér Babiš: "Poslat, B." a "K vyjádření 5. 2. 2018". Úkolem pověřil náměstka ministra průmyslu a obchodu (MPO) Ondřeje Malého. Ten je zároveň expertem na optické sítě.

"Z Úřadu vlády mi přišel e-mail, že pan premiér mě prosí o to, abych posoudil ten dokument, který jsem dostal, tak jsem tak udělal," vysvětlil Seznam Zprávám v pondělí Malý, který už na ministerstvu nepracuje.

Dodal, že plnil úkol, jímž byl pověřen. Předchozí adresáti e-mailu ho nezajímali. Premiérovi tehdy odpověděl, že z dokumentu není jasné, co autor nabízí, tedy chce-li prodat svou síť státu, nebo mu jen nabídnout své služby.

Premiér Babiš mu ve věci Agrofertu opět ručně odepsal, že má Malý poslat odpověď, či návrh dopisu. Malý ji tedy připravil a podle dalšího pokynu z Úřadu vlády odpověděl přímo původnímu navrhovateli, firmě Batesys.

Zjednodušeně řečeno Batesys jménem jednoho muže z vedení a odborníka na optické kabely Lukáše Abazida poslal nabídku soukromé firmě Deza (patřící pod Holding Agrofert) a odpověď mu přišla z Úřadu vlády. To tehdejší náměstek MPO prý nevnímal. Podle svých slov se zkrátka zabýval pokynem z Úřadu vlády, ne tím, odkud takový pokyn vlastně původně vzešel.

Premiér Babiš se ke zjištění Seznam Zpráv nevyjádřil. Kromě Dezy oslovil Abazid v uplynulých dvou letech i některé státní podniky jako Čepro, Mero nebo Správu železnic. Ty s ním o možné spolupráci také jednaly. Nabídka se tak v létě 2019 ocitla u tehdejšího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Na starost ji dostali dva poslanci za ANO Martin Kolovratník a Pavel Pustějovský. Ti tvrdí, že nabídku jen v roli "pošťáků" předali Kremlíkovi. Seznam Zprávy ale upozornily, že Pustějovský je zároveň i členem představenstva původně oslovené společnosti Deza.