Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se svou pravicovou stranou Likud zřejmě vyhrál pondělní parlamentní volby, zatím ale není jasné, zda se mu podaří získat dost spojenců na parlamentní většinu. Na tu mu zatím, po sečtení 90 procent hlasů, chybí dvě křesla. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel. Druhá skončila strana Modrá a bílá Bennyho Gance, která předchozí zářijové volby těsně vyhrála.

Po sečtení 90 procent hlasů by mohl Likud obsadit 36 křesel ve 120 členném parlamentu, zatímco strana Netanjahuova hlavního rivala Gance má zatím šanci na 32 křesel. Blok pravicových stran, tedy Likudu a jeho spojenců, má zatím 59 křesel, což mu na většinu nestačí.

Zatím není jasné, zda Netanjahuovi pomůže Avigdor Lieberman, jehož strana Izrael je náš domov má zatím šanci na sedm křesel. Po volbách loni v dubnu Lieberman odmítl jít s Netanjahuem do vlády a nespojil se ani s Gancem. Po zářijových volbách Lieberman řekl, že by šel pouze do vlády národní jednoty, v níž by byl Likud i Modrá a bílá, což tyto strany odmítly. V úterý Lieberman uvedl, že udělá vše pro to, aby zabránil čtvrtým volbám v řadě.

Netanjahu už v prvním vystoupení označil pondělní volby za velké vítězství a slíbil, že se pokusí sestavit vládu. "Navzdory všemu jsme vyhráli," řekl 70letý Netanjahu, jehož v listopadu generální prokurátor Avichaj Mandelblit obvinil z podvodu, zneužití důvěry a podplácení. Soud s ním má začít 17. března. "Mluvil jsem s lídry všech pravicových uskupení. Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom sestavili širokou národní vládu, která bude dobrá pro Izrael," uvedl premiér. Podle něj je načase skončit s "nekonečnou předvolební kampaní". "Je čas na usmíření," dodal.

Šedesátiletý Ganc v prvním povolebním vystoupení v Tel Avivu vyjádřil zklamání, vyzval ale, aby lidé vyčkali na konečné výsledky. "Nevzdáme se svých zásad a své cesty," řekl s tím, že se nebojí nastoupit "dlouhou cestu". Předchozí volební kampaň označil Ganc za "nejšpinavější v dějinách Izraele". Výsledek pondělních voleb by podle něj mohl být stejný jako v dubnu, kdy se Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládu.

Třetí skončila v pondělním hlasování, stejně jako v září, koalice arabských stran, která obsadí nejspíš 15 křesel, což je o dvě více oproti zářijovým výsledkům. Podle arabského poslance Ahmada Tíbího z této koalice jde o nejlepší výsledek pro arabské strany v Izraeli za několik dekád.

Pondělní izraelské volby byly již třetí za necelý rok. Ani po zářijovém, ani po dubnovém hlasování se lídrům stran nepodařilo sestavit vládu s podporou parlamentní většiny.

Oficiální výsledky voleb se očekávají až za několik dní. Jaké bude zhruba rozložení sil v parlamentu, by ale mohlo být známo už dnes. Podle volební komise činila účast v pondělních volbách 71 procent. List Haarec uvedl, že je to nejvíce od roku 2015. V předchozích volbách přišlo k urnám 69,8 procenta voličů.

Vládu bude sestavovat ten, koho tím pověří prezident Reuven Rivlin po konzultaci s předsedy politických stran. Deník The Times of Israel dnes připomněl, že soud nedávno rozhodoval o stížnosti, která namítala, že Netanjahu by jako obviněný neměl být pověřen sestavením vlády. Soud v lednu rozhodl, že je předčasné se takovou možností zabývat. Podle izraelského deníku se ale nyní tento problém může znovu řešit.

Prezident se cítí být zahanben dalšími volbami

Izraelský prezident Reuven Rivlin v pondělí řekl, že považuje za ostudnou skutečnost, že Izraelci musí k volbám již potřetí za méně než rok. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel. 

"Normálně je to sváteční den, pravda ale je, že se necítím, jako bych měl něco slavit," řekl v pondělí Rivlin. "Cítím jen hlubokou hanbu, když k vám stojím čelem, moji spoluobčané," pokračoval prezident. "Zkrátka si to nezasloužíme. Nezasloužíme si další příšernou volební kampaň, která se promění ve špínu," dodal.

Ganc v pondělí uvedl, že chce, aby volby přinesly "zhojení" a aby se lidé naučili opět spolu žít. "Vyzývám všechny, aby šli hlasovat," řekl a apeloval na voliče, aby nevěřili lžím.

Na 16 místech podle listu The Times of Israel mohli volit Izraelci, kteří jsou v izolaci kvůli možné nákaze novým koronavirem. V karanténě je nyní podle listu 5630 Izraelců. Voliči u zvláštních stanů dostávali balíček s antibakteriálním gelem, rouškou a rukavicemi, které musí použít. Podle zdravotníků přišlo volit 4073 lidí, kterých se karanténa týká. Jejich volební lístky byly umístěny do speciální urny a následně je spočítají pracovníci v ochranných oblecích. Netanjahu vyzval voliče, aby přišli hlasovat navzdory strachu z koronaviru, a dodal, že virus je v Izraeli zcela pod kontrolou. Dosud se nákaza v zemi potvrdila u 12 lidí.

Gancova strana Modrá a bílá podala stížnost na Likud k volební komisi kvůli videu, které zveřejnil Netanjahu na Facebooku a Twitteru. Rozstříhané Gancovy výroky vyznívají tak, jako by Ganc vyzýval voliče, aby jeho stranu nevolili. Podle stěžovatelů video porušuje volební zákon, který nedovoluje zveřejňovat zavádějící materiály.

Na záběrech Ganc připoutaný pásem v sedadle automobilu říká do kamery: "Nevzdávejte to do poslední chvíle. Nehoďte (volební lístek) Modré a bílé do volebních krabic." Netanjahu k tomu ve svém doprovodném textu napsal: "Poslechněte Bennyho Gance. Stačí jediné křeslo a Likud vyhraje." Video je ale jenom část klipu, který dále pokračuje a celý zní: "Nevzdávejte to do poslední chvíle. Nehoďte (volební lístek) Modré a bílé do volebních krabic, a půjdeme ke čtvrtým volbám. Skončeme s tím." Volební komise nařídila upravené video z Netanjahuových účtů stáhnout.

Průzkumy se od posledních izraelských parlamentních voleb v září příliš nezměnily. Přitom v listopadu generální prokurátor obvinil Netanjahua z podvodu, korupce a zneužití důvěry, což ale avizoval už dříve během roku. Proces má začít 17. března.

Koronavirus ovlivnil sčítání hlasů

Nový koronavirus už ovlivnil i sčítání výsledků pondělních parlamentních voleb v Izraeli. Volební úředníci totiž odmítli vyhodnotit 4076 volebních lístků ze speciálních místností, v nichž odevzdávali hlasy Izraelci, kteří jsou v domácí karanténě. Lístky z těchto volebních místností, respektive stanů, tak budou sčítat zdravotníci z centrální záchranné služby, která má na starost koronavirovou nákazu. 

V Izraeli se dosud potvrdilo 12 případů nákazy novým koronavirem, který se od prosince šíří do světa z Číny. Izrael přijal řadu ochranných opatření, kvůli nimž se mimo jiné na 5600 lidí ocitlo v domácí karanténě. Pro ně zřídila ústřední volební komise 16 speciálních volebních stanů.

Lidé z domácí karantény museli dodržet řadu pravidel, mimo jiné museli přijít s ochrannými maskami na obličeji a nesměl je doprovázet nikdo, kdo v karanténě není. Na cestě do volebních místností se nesměli nikde zastavit.

Při příchodu do volebního stanu, kde byli jako volební komisaři speciálně vyškolení zdravotníci, si ale masku museli na chvilku sundat, aby mohla být ověřena jejich totožnost. Poté museli použít antibakteriální gel a dostali novou masku a rukavice, s nimiž šli vhodit volební lístek do urny. Přesto volební úředníci odmítli jejich hlasy sečíst.

Izrael přijal stejně jako další země řadu opatření proti šíření koronaviru, mimo jiné zakázal vstup cizincům, kteří byli v předchozích 14 dnech v Číně, Thajsku, Singapuru, Jižní Koreji, Japonsku či Itálii. Všichni Izraelci, kteří byli v předchozích dvou týdnech v těchto postižených oblastech, také musí do domácí karantény.

Související