Úterní údaje o vývoji ekonomiky v závěru loňského roku podle analytiků naznačují, především v souvislosti s posledními událostmi kolem šíření koronaviru, že růst hrubého domácího produktu by mohl za celý letošní rok klesnout až pod dvě procenta. Celkově je přitom podle ekonomů stav ekonomiky ve srovnání s dalšími zeměmi poměrně dobrý, podporovaný silnou spotřebou a investicemi.

Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) potvrdil zpomalení meziročního růstu české ekonomiky z předloňských 2,8 procenta na loňských 2,4 procenta. Oproti původním údajům ale Český statistický úřad mírně zvýšil meziroční růst HDP za čtvrté čtvrtletí roku 2019 na 1,8 procenta.

"Dynamika růstu české ekonomiky v průběhu roku 2019 postupně klesala. V posledním čtvrtletí minulého roku vzrostl HDP o 0,3 procenta mezičtvrtletně a o 1,8 procenta meziročně," sdělil Jan Benedikt z oddělení čtvrtletních odhadů ČSÚ. "Dařilo se většině odvětví služeb a stavebnictví, naopak k poklesu hrubé přidané hodnoty došlo v průmyslu. K růstu HDP pozitivně přispívala pouze domácí poptávka, zejména spotřeba domácností a investiční výdaje," doplnil.

"Ekonomický růst v každém případě zpomaluje a je jen velkou neznámou, nakolik jej zasáhne současné dění okolo šířícího se koronaviru. Jak moc se dál propadne zahraniční poptávka, zejména pokud jde o automobilový průmysl, nebo nakolik začnou firmy revidovat svoje investiční záměry. Na vyčíslování těchto důsledků je nicméně stále ještě velmi brzy. Prozatím počítáme se zpomalením růstu HDP pod dvě procenta," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera se nyní zdá poměrně pravděpodobné, že letošní růst tuzemské ekonomiky bude začínat spíše číslem jedna, a bude tak patrně nejslabší od roku 2013, kdy tuzemská ekonomika mírně poklesla. "Odhady růstu světové ekonomiky včetně ČR se však budou v příštích týdnech dále revidovat na základě průběhu nákazy Covid-19, což je v tuto chvíli obtížné předjímat," uvedl.

Také podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude zřejmě nutné snížit výhled růstu české ekonomiky na letošní první pololetí. "A ačkoliv bych očekával oživení ve druhé polovině letošního roku, tak se obávám, že růst HDP za celý letošní rok může zpomalit zhruba k úrovni 1,6 procenta," uvedl.

"Poslední týdny bohužel jednoznačně ukazují na další rizika spojená se zahraničním vývojem, což se bude negativně promítat i do letošního výkonu české ekonomiky," upozornil rovněž analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. V optimistickém případě tak lze podle něj očekávat růst HDP v letošním roce na dvou procentech. "Realističtější pohled však naznačuje pomalejší růst HDP hlouběji pod dvě procenta, když slabší bude především první polovina letošního roku. Více v tomto směru mohou naznačit nejbližší týdny," dodal.

Meziroční růst české ekonomiky byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to v úterý ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král. Pomalejší růst HDP byl podle Krále v souhrnu výsledkem protisměrných odchylek skutečnosti od prognózy u jednotlivých výdajových složek. Hrubá tvorba kapitálu proti očekávání ČNB meziročně vzrostla. Rychleji rostla také spotřeba domácností. 

Výrazně záporný příspěvek čistého vývozu působil naopak ve směru nižšího růstu HDP proti odhadům. Vývoz zboží a služeb pak podle Krále znatelně poklesl a celkový dovoz naopak vzrostl. ČNB přitom očekávala meziroční stagnaci u obou položek zahraničního obchodu. Rovněž spotřeba vlády rostla ve srovnání s odhady ČNB pomaleji.

HDP představuje celkovou peněžní hodnotu všech výrobků a služeb vytvořených na určitém území za dané období. Loňský růst české ekonomiky je podle údajů o HDP nejslabší od roku 2016, kdy podle statistiků činil také 2,4 procenta. I růst HDP za loňské čtvrté čtvrtletí je nejnižší od roku 2016, kdy v závěru roku rovněž činil 1,8 procenta.

Loni podle statistiků stouply meziročně výdaje na spotřebu domácností, saldo zahraničního obchodu i tvorba hrubého fixního kapitálu. Rostly hlavně investice do budov a staveb a také do duševního vlastnictví. Mírně v roce 2019 stoupla oproti předchozímu roku rovněž celková zaměstnanost i počet odpracovaných hodin.