Obavy z dopadů nového typu koronaviru na globální ekonomiku nadále doléhají na světové burzy. Dow Jonesův index krátce po zahájení čtvrtečního obchodování ztrácel 7,2 procenta, obchodování proto bylo automaticky na 15 minut pozastaveno.

Celkově index Dow Jones klesl o 2352,6 bodu, tedy 9,99 procenta, na 21 200,62 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 260,74 bodu, čili 9,51 procenta, na 2480,64 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 750,25 bodu, neboli 9,43 procenta, na 7201,80 bodu. Větší pokles zažil index S&P jen v roce 1987 a při Velké hospodářské krizi v roce 1929. Nové omezení cestování, které má zastavit šíření koronaviru, vystrašilo investory a znervóznilo světové trhy, napsala agentura Reuters.

"Na akciovém trhu můžeme pozorovat paniku," řekl finančnímu televiznímu kanálu CNBC Jerry Braakman, investiční ředitel finanční společnosti First American Trust. "Velkou otázkou pro mnoho lidí je, zda se již nacházíme na dně. Osobně si myslím, že ceny akcií budou ještě dále klesat," dodal.

"Není to jen strach z hospodářského útlumu, v podstatě jsme už na pokraji úplného zastavení," komentoval situaci na trhu obchodník Dennis Dick ze společnosti Bright Trading. Situaci označil za masový výprodej napříč celým trhem. Investoři se podle něj obávají, že může přijít další finanční krize.

Evropské akcie se ve čtvrtek kvůli nejistotě vyvolané koronavirem prudce propadly. Burzy v Paříži, Miláně a Madridu zaznamenaly nejvyšší propad od svého založení. Burza v Londýně klesla nejvíce od října 1987, ta frankfurtská od roku 1989.

Panevropský akciový index Stoxx 600 krátce po zahájení obchodování ztrácel 6,3 procenta na 312 bodů. Index Dax burzy ve Frankfurtu nad Mohanem pak poprvé od července 2016 sestoupil pod psychologicky důležitou hranici 10 000 bodů.

Oslabila také proti oběma hlavním světovým měnám česká koruna. K euru ve čtvrtek ztratila proti středečnímu závěru 46 haléřů a obchodovala se za 26,21 Kč/EUR. K dolaru kurz oslabil na čtvrtečních 23,36 Kč/USD.

"Bezprostředním důvodem dopoledního citelného oslabování české měny bylo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat většině Evropanů cesty do USA. Trhy se obávají, že tento krok znatelně zvyšuje riziko celosvětové recese v blízké době. Zbavují se tak rizikovějších aktiv, mezi něž řadí právě i českou měnu," komentoval dopolední vývoj analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Odpolední oslabování je podle něj způsobeno tím, že investory podobně jako Trump zklamala Evropská centrální banka, která se nepřiklonila k dalšímu snížení úrokové sazby.

V propadu pokračovaly i akcie na pražské burze. Ta zaznamenala nejvýraznější propad od hospodářské krize v roce 2008. Index PX se propadl o 7,84 procenta na 815,74 bodu. Výraznější denní pokles postihl pražskou burzu naposledy 24. října 2008 v době chaosu na trzích v počátcích celosvětové ekonomické krize. Pokles dostal index PX na nejnižší hodnotu od července roku 2016. Důvodem série výrazných ztrát burzy v poslední době jsou podle analytiků obavy z dopadů šíření nového typu koronaviru. 

Americký prezident Donald Trump v noci na čtvrtek ohlásil 30denní zákaz cestování z Evropy do USA, s výjimkou Británie. Omezení, které má v USA zpomalit šíření nového koronaviru, bude platit od páteční půlnoci. Pod velký tlak se proto dostaly akcie leteckých přepravců, například aerolinek Air France-KLM a Lufthansa.

Strach investorů ve středu prohloubila Světová zdravotnická organizace, která šíření nákazy přehodnotila z epidemie na pandemii. Ve světě bylo dosud zaznamenáno přes 120 tisíc případů. Mimo Čínu se v posledních dvou týdnech počet zvýšil třináctkrát. V USA byla zjištěna nákaza už u více než tisíce osob a dá se očekávat, že číslo bude narůstat. To jen prohlubuje obavy z ekonomického zpomalení, či dokonce recese, a to jak v USA, tak jinde ve světě.

Tento týden jsou zatím ceny akcií v USA jako na houpačce. Během "černého" pondělí se S&P 500 propadl o 7,6 procenta. Šlo o nejhorší den pro americké burzy od finanční krize v roce 2008. Následně v úterý index část ztrát smazal posílením skoro o pět procent. Trhem hýbou obavy investorů z výrazného zpomalení hospodářského růstu, či dokonce recese. Očekávaný nárůst počtu nakažených v USA by totiž podobně jako v Itálii mohl značně omezit ekonomickou aktivitu.

Nervozitu investorů zvyšuje rovněž nejistota ohledně toho, jaká opatření přijmou vláda prezidenta Donalda Trumpa a zákonodárci na podporu americké ekonomiky. Trump zatím mimo jiné nadhodil zavedení nulového zdanění mezd, a to až do konce roku. Zatím se trhy dočkaly alespoň podpory od americké centrální banky, která minulý týden na mimořádném zasedání snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu. A dá se očekávat, že na tento krok naváže již příští týden, kdy se centrální bankéři sejdou na řádné schůzi měnového výboru.

Vzhledem k velkým propadům je nyní americký akciový trh na pokraji takzvaného medvědího trhu. To je situace, kdy index v porovnání se svými předešlými maximy klesne alespoň o 20 procent. A k tomu je nyní měřeno ukazatelem S&P 500 velmi blízko. V ohrožení je tak býčí trh, který započal před jedenácti lety – 9. března 2009. A například David Kostin, hlavní akciový stratég banky Goldman Sachs, se domnívá, že se tak skutečně stane.

"Investoři se již zbavili části pozic, které drželi v akciích, ale v porovnání s předchozími významnými korekcemi na amerických burzách je to zatím málo," napsal Kostin ve svém komentáři. Očekává tak, že výprodej bude pokračovat, a predikuje, že hodnota S&P 500 kvůli poklesu zisků firem spadne během první poloviny tohoto roku až k 2450 bodům, tedy přibližně o 10 procent níže v porovnání s aktuálními úrovněmi.

Pro druhou polovinu tohoto roku je však stratég Goldman Sachs optimističtější. "Zisky firem začnou opět růst, úrokové sazby americké centrální banky budou na nule a společně rozpočtovými opatřeními vlády to bude mít pozitivní dopad na útraty spotřebitelů," uvedl s tím, že akcie tak budou pro investory atraktivnější volbou v porovnání s vládními dluhopisy. Podle něj by se tak S&P 500 mohl do konce roku vrátit k hodnotám okolo 3200 bodů.

Podle hlavního stratéga společnosti Conseq, která obhospodařuje investiční a penzijní fondy, je pro velké i drobné investory za současné napjaté situace na burzách důležité nepanikařit. "Je třeba udržet nervy a emoce na uzdě a nezačít bezhlavě v afektu prodávat zrovna ve chvíli, kdy je úroveň strachu na trzích nejvyšší," uvedl ve svém komentáři.