Výzkumníci z izraelského Institutu pro biologický výzkum udělali významný posun v porozumění novému koronaviru Covid-19. Podle tamního webu Haaretz.com v nejbližších dnech institut oznámí, že dokončil i vývoj vakcíny pro tento druh viru. Než se však dostane látka k pacientům, musí projít ještě dlouhou řadou předklinických a klinických testů.

Podle zdrojů z lékařského prostředí se mělo vědcům podařit porozumět biologickému mechanismu a také vlastnostem tohoto viru. Už by také mělo být jasné, jak dobře funguje tvorba protilátek v tělech těch, kteří už se virem nakazili.

Ministerstvo obrany, se kterým ústav úzce spolupracuje, ale uvedlo, že v tomto zařízení zatím k žádnému objevu nedošlo. "Práce ústavu probíhá podle daného pracovního plánu. Pokud dojde k nějakému zásadnímu posunu, bude to oznámeno standardní cestou," uvedl pro web resort. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jehož úřad na ústav dohlíží, nařídil, aby se toto zařízení od 1. února věnovalo vývoji vakcíny proti Covid-19. 

Jak uvádí tamní zpravodajský server Ynet, dorazilo do Izraele před třemi týdny pět zásilek z Itálie, Japonska a dalších zemí se vzorky viru. Už v lednu rozeslala Čína do otevřených vědeckých databází genetickou sekvenci viru, aby jednotlivé výzkumné týmy nemusely čekat na vzorky.

V případě, že by se výzkumníkům podařilo vytvořit vakcínu, byly by nyní na řadě předklinické testy na zvířatech. Po nich by měly následovat klinické testy na lidech. Tato testovací období pomohou vědcům plně charakterizovat vedlejší účinky látky a také ukázat, jak vakcína funguje v různých skupinách populace. 

Odborníci se shodují, že vývoj vakcíny proti Covid-19 může zabrat od několika měsíců až po rok a půl výzkumu a testování. Kromě izraelského týmu se na jeho vývoji podílí i mnoho dalších laboratoří po celém světe. Hlavní otázkou pro ně zůstává, jak přesně se vir přenáší ze zvířete na člověka a k jaké jeho mutaci při tom dochází.

Při současném stavu pandemie, kterou ve středu odpoledne vyhlásila Mezinárodní zdravotnická organizace, je možné ten proces urychlit, aby se očkování dostalo k nejvíce ohroženým lidem. Pokud se podaří vyvinout účinné očkování, šlo by i o ochranu do dalších let, kdyby se toto onemocnění sezonně vracelo.

Na začátku února přišla s první várkou vakcíny proti nemoci Covid-19 společnost Moderna Therapeutics. Tu nyní testuje americký Národní institut alergických a infekčních onemocnění (NIAID) v Bethesdě. Podle dostupných informací by mělo začít v NIAID testování na lidech nejdříve v dubnu letošního roku. Moderna Therapeutics doufá, že by se na trhu mohla vakcína objevit v létě roku 2021.