V jednom z nejrespektovanějších medicínských časopisů na světě byl tento týden publikován v on-line verzi článek čínských autorů popisujících první zkušenosti s onemocněním Covid-19 ve Wu-chanu, tedy v doposud nejvíce postižené oblasti světa. Díky tomu máme pravděpodobně první velmi seriózní zprávy o tom, jak onemocnění probíhá a na co bychom se i my v Česku mohli v případě rozšíření nemoci připravit.

Autoři popisují osud 191 nemocných, kteří byli hospitalizováni ve dvou nemocnicích a do 31. 1. 2020 byli z nemocnice buď propuštěni, anebo zemřeli. Je zřejmé, že hospitalizováni byli pouze nemocní s nejtěžší formou onemocnění, a proto 28 procent z nich zemřelo. Za nejdůležitější zjištění můžeme považovat charakteristiku zemřelých. Jejich průměrný věk byl 69 let (rozmezí 63 až 76 let) a věk byl současně i velmi důležitým rizikovým faktorem fatálního průběhu onemocnění. Dalším výrazným rizikem byl stav, ve kterém byli nemocní přijati k hospitalizaci. Pakliže již v té době vykazovali známky postižení více orgánů a byli celkově ve špatném stavu, pak měli i větší riziko dalšího nepříznivého průběhu onemocnění.

Nemocní zpravidla od prvních příznaků trpěli kašlem a měli vyšší teplotu. Za týden se přidala i dušnost a během následujících dvou dnů již známky postižení dalších orgánů ve smyslu postižení plic, za další dva dny srdce a o den později i ledvin. Při nepříznivém průběhu bylo asi za dva týdny od prvních příznaků třeba zavést umělou plicní ventilaci a při nezvládnutí selhání všech dalších orgánů asi za 19 dní po začátku příznaků někteří nemocní umírali. Důležitým faktem je i délka vylučování viru. Zemřelí ho vylučovali až do své smrti, přeživší v průměru 20 dní.

Ačkoliv se české a čínské podmínky liší v mnoha aspektech, některé informace jsou pro nás důležité. Onemocnění zatím hrozí smrtí především populaci seniorů, není znám žádný specifický a ověřený lék, nemocní jsou infekční v průměru tři týdny. Karanténa ve Wu-chanu trvá již 50 dní a teprve nyní jsou přírůstky dalších nemocných nižší. V případě podobného průběhu, což není vůbec jisté, se tedy můžeme připravit na to, že různá přísná opatření mohou trvat déle než jeden měsíc, jak bylo zatím anoncováno.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru