Katalánská regionální vláda zavřela do karantény čtyři města v oblasti vzdálené asi hodinu od Barcelony. Doufá, že tak zpomalí šíření nákazy novým typem koronaviru, jež ve Španělsku rychle postupuje. V izolované oblasti žije zhruba 70 tisíc lidí. Španělsko tak vůbec poprvé přistoupilo ke karanténě jednoho z nejvíce postižených regionů. "V té oblasti jsme zaznamenali velký nárůst případů," vysvětlila tento krok ministryně zdravotnictví Alba Vergésová.

Izolace se vztahuje na 40tisícové město Igualada a tři menší městečka Odena, Santa Margarida de Montbui a Vilanova del Camí. Obyvatelé nesmí opustit oblast, uvnitř se ale mohou svobodně pohybovat. Karanténa platí již od půlnoci a dohlíží na ni katalánští policisté, kteří prověřují všechna auta, jež chtějí jet do nebo ze zóny, popisuje španělský list El País. Opustit ji mohli jen lidé, kteří prokázali, že trvale žijí jinde.

V karanténě bude oblast nejméně 14 dnů. Katalánská vláda vyzvala všechny obyvatele, aby raději zůstali doma a nevycházeli.

Nejvíce nakažených je v Madridu

Ve Španělsku a v USA se nyní vůbec nejrychleji šíří nákaza novým koronavirem, uvádí studie Londýnské školy hygieny a tropické medicíny. Studie je založená na matematických modelech, jež analyzují situaci ve 24 nejpostiženějších zemích. Ukazuje, že Španělsku se zatím nepodařilo zbrzdit nákazu, informoval španělský deník La Vanguardia.

Vůbec nejvíce nakažených je nyní v Madridu, a to zhruba dva tisíce, což je skok téměř o 50 procent za posledních 24 hodin. Tamní zdravotnické úřady varovaly před "znepokojujícím nárůstem" počtu nakažených. Deník La Vanguardia doplňuje, že celkem 40 procent nemocných potřebuje nemocniční lůžko a z tohoto čísla deset procent pak intenzivní péči.

Enrique Ruiz Escudero, člen regionální vlády v Madridu odpovědný za zdravotnictví, upozornil, že v příštích dnech počet nakažených zřejmě ještě rychle vyskočí. Obrátil se už na španělskou centrální vládu s výzvou, aby mu pomohla naplnit nouzový plán, který vytvořil. Ten počítá s tím, že některé hotely se promění na nemocnice, kam by mířily pouze lehčí případy. Vedle toho plánuje ztrojnásobit počet lůžek na oddělení JIP. Také se obrátil na obyvatele Madridu, aby přišli darovat krev.

Související

Úřady současně vyzvaly obyvatele, aby vycházeli ven jen v nutných případech, jinak mají zůstat raději doma. Starosta Madridu José Luis Martínez-Almeida oznámil, že od pátku musí zavřít všechny venkovní zahrádky. Od soboty zůstanou zavřené všechny bary, diskotéky nebo restaurace v hlavním městě.

Podle Martíneze-Almeidy jsou ve hře všechny možnosti, tedy i karanténa celého Madridu. "Nemůžeme zatím říci, zda se toto opatření přijme hned, ani nemůžeme vyloučit, že k tomu dojde," řekl starosta podle agentury EFE.

Celkem je v zemi téměř 4000 nakažených. Nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo 90 lidí. "Prožíváme těžké chvíle, ale překonáme je. Překonáme je díky jednotě a odpovědnosti všech," uvedl socialistický premiér Pedro Sánchez.

Koronavirus se nevyhýbá ani politikům

Tento týden se Madrid, Baskicko a region La Rioja rozhodly uzavřít školy, střední školy a univerzity. Postupně se k nim přidávají i další autonomní oblasti.

Valencie například zrušila slavný festival Las Fallas, město Alicante jako vůbec první zrušilo také oslavy Semana Santa, tedy velikonočního týdne. Vláda tento týden dočasně zmrazila přímé lety do Itálie i velké sportovní akce. Své brány neotevřela ani četná muzea, například Prado. Zavřený je také barcelonský chrám Sagrada Família.

Koronavirus se šíří i mezi španělskými politiky. Jako jeden z prvních se nakazil poslanec a generální tajemník krajně pravicové strany VOX Javier Ortega Smith. Španělsko kvůli tomu tento týden uzavřelo parlament. Krátce poté informoval lídr VOX Santiago Abascal, že i jemu vyšel test na koronavirus pozitivně.

Nákazu chytila také ministryně pro rovné příležitosti Irene Monterová. Jeden z vicepremiérů Pablo Iglesias, který je životním partnerem Monterové, už je také v karanténě.

Testy si nechali udělat i královna Letizia a její manžel král Felipe VI., protože Letizia byla minulý týden na stejné akci jako Monterová. Královskému páru vyšel test negativně. V karanténě je také celý tým Realu Madrid.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru