Evropa se po Číně stala novým epicentrem epidemie koronaviru. Nejvíc zasažená je Itálie, kde bylo k nedělnímu večeru přes 24 tisíc nakažených, druhou nejpostiženější zemí je Španělsko. Počty nakažených narůstají i v dalších zemích evropského kontinentu. Jednotlivé země proto zavádějí opatření, která by měla šíření nákazy co nejvíce zpomalit.

BELGIE - Od soboty uzavřela školy, kavárny a restaurace a o víkendech i některé obchody. Omezení mají platit do 3. dubna. Vláda rovněž rozhodla o zrušení kulturních a sportovních veřejných akcí bez ohledu na počet účastníků. Zavřeny budou též diskotéky.

BRITÁNIE - Uvažuje, že lidem nad 70 let nařídí čtyřměsíční izolaci. Média také uvádějí, že kabinet připravuje zákaz akcí s účastí velkého počtu lidí. Vláda premiéra Borise Johnsona byla kritizována za otálení s přijetím radikálních opatření.

BULHARSKO - V pátek schválilo stav nouze (do 13. dubna). Země uzavřela školy a zakázala cestovat z a do 14 rizikových zemí. Zakázány jsou návštěvy kin, restaurací a obchodů s výjimkou potravin a lékáren.

DÁNSKO - Tento týden uzavřelo školy, univerzity a zaměstnanci státního sektoru, kteří nejsou klíčoví pro chod státu, pracují z domova. Kodaň také na měsíc zakázala vstup do země většině cizinců. Od soboty Dánsko uzavřelo svou hranici s Německem a Švédskem.

FINSKO - Ve čtvrtek doporučilo zrušit hromadné akce nad 500 účastníků (až do konce května).

FRANCIE - Od nedělní půlnoci se uzavřely restaurace, zábavní podniky a obchody, s výjimkou těch s potravinami, lékáren nebo čerpacích stanic. V neděli začala Francie omezovat leteckou, vlakovou a autobusovou dopravu mezi městy. Od pondělí pak zůstanou uzavřeny všechny školy a školky.

IRSKO - Od pátku uzavřelo školy, univerzity a zařízení pro péči o malé děti. Vláda radí, aby byly odvolány všechny hromadné akce s více než 100 účastníky konané ve vnitřních prostorách. Totéž doporučení platí i pro venkovní akce s více než 500 účastníky.

ITÁLIE - Koronavirem nejvíce zasažená evropská země. Začátkem března vláda nařídila mimo jiné uzavření všech škol v zemi. Posléze zavedla karanténu pro Lombardii a 14 provincií v dalších regionech. Od 10. března platí karanténa na celou zemi. Od čtvrtka vláda nařídila i uzavření všech obchodů s výjimkou potravinářských a lékáren. Itálie v sobotu zrušila většinu civilních letů na největší letiště v zemi.

MAĎARSKO - Od 11. března vyhlásilo nouzový stav, Budapešť zakázala vstup do země cestujícím z krizových zemí. Uzavřeny byly školy a zakázána veřejná shromáždění.

NĚMECKO - Téměř všechny německé spolkové země v pátek oznámily, že od příštího týdne v nich zůstanou zavřené školy a školky. Bavorsko i některé další země tento týden zakázaly všechny akce pro více než 1000 lidí. Od pondělí Německo zavede kontroly na hranicích s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem. Výjimku bude mít nákladní doprava i lidé, kteří pracují v příhraničním oblastech.

NIZOZEMSKO - Ve čtvrtek vláda na zbytek března zakázala veškeré veřejné akce s účastí nad 100 lidí. Obyvatelům s dýchacími problémy vzkázala, aby zůstali v izolaci. Země dnes uzavřela restaurace, bary a zábavní podniky. Od pondělí uzavře všechny školy.

NORSKO - O pondělního rána budou uzavřeny všechny přístavy a letiště. Země doporučila svým občanům, aby v nadcházejícím měsíci necestovali do zahraničí. Již dříve byly uzavřeny školy a školky.

POLSKO - Od neděle zakázalo vstup cizincům do země. Otevřené zatím zůstávají obchody s potravinami a banky, omezují se nákupní střediska. Zavírají se restaurace, bary a kasina, uzavřeny jsou kulturní instituce. Od pondělí se na dva týdny zavřou všechny školy.

PORTUGALSKO - Od pondělí počítá s uzavřením všech škol. Zavřeny mají být také diskotéky a "podobné podniky". Omezit se vláda chystá také provoz v restauracích, a to z jedné třetiny.

RAKOUSKO - K nejnovějším opatřením patří zákaz shromažďování a "masivní omezení" pohybu na veřejných místech. Od úterý musejí zůstat zavřené všechny restaurace a přístup nebude ani na hřiště či sportoviště. Zakázaná jsou shromáždění s přítomností více než pěti lidí. Omezení se týkají i univerzit, divadel a koncertních sálů.

ŘECKO - Vláda nechala zavřít školy, bary, kavárny i nákupní střediska. V sobotu pak Řecko oznámilo, že ruší letecké spoje do celé Itálie (dříve se zákaz týkal jen severu země).

SLOVENSKO - Svá opatření začalo zpřísňovat od pátku. Vstup do země Bratislava umožní jen lidem, kteří mají na Slovensku trvalý či přechodný pobyt nebo jiné povolení k pobytu. Uzavřeny budou školy, mezinárodní letiště pro osobní přepravu, lyžařská střediska, zábavní parky, lázně i aquaparky. Byla uzavřena nákupní centra s výjimkou prodejen potravin, lékáren a drogerií. Zrušeny byly mezinárodní osobní vlakové spoje i autobusové linky.

ŠPANĚLSKO - Po Itálii druhá nejvíce zasažená země v Evropě. V sobotu vyhlásila nouzový stav, který potrvá nejméně 15 dní. Kromě uzavření obchodů (s výjimkou prodejen se zbožím běžné potřeby), restaurací, kaváren a kin země od pondělí omezí pohyb obyvatel na nejnutnější minimum. Na dodržování bude dohlížet armáda.

ŠVÝCARSKO - Vláda zakázala shromažďování více než 100 osob. V klubech a restauracích se nesmí najednou zdržovat více než 50 lidí. Byly také uzavřeny školy, a to nejméně do 4. dubna. Země zavedla kontroly na hranicích s Itálií, část hraničních přechodů byla uzavřena.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru