Kde je stát a co dělá, proč nás nechrání? To je otázka, kterou si po liberální postso­cialistické jízdě devadesátých a raných dvoutisícových let začali klást mnozí lidé ve střední Evropě v letech finanční krize 2008 a 2009. S koronavirovou epidemií se ta otázka vrátila znovu a s podobnou silou. Jen se tentokrát netýká ochrany peněz, hypoték v eurech či švýcarských francích nebo zadlužení, ale něčeho ještě mnohem bližšího − zdraví.

Ve finanční krizi se ukázaly dvě věci: globalizace se týká každého a její následky, dobré nebo špatné, pocítí nějakým způsobem všichni. A ta druhá je, že stát jako regulátor je prostě nezastupitelný. Jde ovšem o míru regulace a o to, zda se tato regulace odehrává na státní nebo vyšší úrovni (případ eurozóny).

Teď jsme v situaci, kdy se prověřuje stát jako ten, kdo má být schopen se postarat o zdraví svých občanů. Je to tedy kombinace bezpečnosti a zdravotních systémů, kde sice není žádná eurozóna, ale funguje schengenský prostor a globalizovaný trh se zdravotnickým materiálem. Opět je to tedy kombinace toho, jak stát umí a je schopen fungovat dovnitř vůči svým občanům, ale i navenek jako partner. Když Itálie minulý týden požádala v rámci mechanismu spolupráce uvnitř EU o zdravotnický materiál, nenabídl ho nikdo. Tolik ke "zdravotnickému Schengenu".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru