Čínské úřady doporučí k léčbě onemocnění Covid-19 lék proti chřipce od japonské společnosti Toyoma Chemical spadající do koncernu Fujifilm. Širokospektrální antivirotikum favipiravir prodávané pod názvem Avigan je podle ředitele čínského Národního centra pro rozvoj biotechnologií vhodnou terapií pro pacienty zasažené virem SARS-CoV-2. Tuto informaci představenou na tiskové konferenci ředitelem centra Zhang Xinminem zveřejnil deník Nikkei Asian Review.

"Je jasně efektivní při léčbě a zároveň se ukazuje jako vysoce bezpečný," uvedl Zhang Xinminem. Avigan chce čínská vláda doporučit jako vhodnou medikaci na základě klinického testu provedeného v nemocnicích ve Wu-Chanu a Šen-čenu, podle informací japonské NHK na vzorku 240 a 80 pacientů. Pacienti, kteří dostávali dávky Aviganu, měli rychleji negativní výsledky testů na SARS-CoV-2 a symptomy spojené se zápalem plic se u nich zlepšovaly rychleji než u ostatních pacientů.

Japonští lékaři nasazují Avigan u pacientů trpících nemocí Covid-19 od 22. února, poté co se testovací dávky pozitivně projevily u pacientů s mírným nebo bezpříznakovým průběhem onemocnění nejméně ve dvou nemocnicích.

Avigan získal v roce 2014 osvědčení jako lék proti novým druhům chřipky v Japonsku a jako záložní medikament. Nepoužíval se ale pro léčení sezonní chřipky, protože studie na zvířatech odhalily možnost vzniku poškození plodu v případě léčby těhotných žen. Současná klinická studie v Japonsku zahrnuje i těhotné ženy, což vyvolalo kontroverzi. Zdrojem kontroverzí je i fakt, že šéf Fujifilmu hraje golf s předsedou japonské vlády a věnoval ekvivalent 700 tisíc korun na jeho kampaň.

Vedle současného nasazení v klinických studiích se Avigan dočkal omezeného využití při léčbě několika případů eboly v Západní Africe a je účinný také proti západní nilské horečce, žluté horečce, slintavce a kulhavce.

V roce 2016 si možnost vyrábět favipiravir licencovala čínská farmaceutická společnost Zhejiang Hisun Pharmaceutical. V únoru tato firma získala podle Nikkei povolení čínských úřadů k výrobě a nyní může navýšit výrobní kapacity generické verze Aviganu.

Použití Aviganu kvůli možnosti ovlivnění lidského plodu odmítla vláda v Jižní Koreji, důvodem jsou pochybnosti o efektivitě léku a jeho možné vedlejší účinky kvůli nedostatku klinických dat. Toto rozhodnutí padlo v pondělí 16. března, tedy před zveřejněním informací o tom, jaké výsledky přinesl Avigan ve Wu-chanu.

Místo toho korejské vedení povolilo testování léku remdesivir americké společnosti Gilead Sciences, který se osvědčil v boji s ebolou a SARS. Na vývoji tohoto léku se podílel i současný viceprezident firmy pro oblast virologie Tomáš Cihlář. Remdesivir chce k léčbě Covid-19 využít i česká vláda, podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by ho čeští pacienti mohli dostat v dubnu, i přestože nejde o schválený preparát. Pomoci by měly i vazby na Cihláře.