Většinu členů nové slovenské vlády budou tvořit dosavadní politici. Šéfem diplomacie se stane nynější velvyslanec ve Spojených státech Ivan Korčok, který před nástupem na zmíněný diplomatický post zastával v dosluhujícím kabinetu funkci státního tajemníka (náměstka) na ministerstvu zahraničních věcí. Složení příští vlády ve středu novinářům oznámil budoucí premiér Igor Matovič, jehož protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo únorové parlamentní volby.

Novou vládu jmenuje prezidentka Zuzana Čaputová v sobotu. OLaNO se dohodlo na vytvoření koalice s dalšími třemi stranami, a to s populistickým hnutím Jsme rodina, dále s liberální stranou Svoboda a solidarita (SaS) a stranou Za lidi exprezidenta Andreje Kisky. Tato čtyřkoalice má v nové sněmovně ústavní většinu.

"Zřejmě nebyla tak těžká doba, kdy jedna vláda přebírala moc od druhé vlády, jako to čeká nás. Jdeme do toho s plnou zodpovědností a vědomím, že nesmíme selhat," řekl Matovič. V předvolební kampani Matovič zmiňoval kromě jiného potřebu očisty justice a policie od kauz, hned při nástupu k moci se ale bude muset zabývat řešením pandemie nového koronaviru. Počet infikovaných na Slovensku překročil hranici sto nemocných.

Matovičovo hnutí obsadí polovinu křesel v 16členném kabinetu. Například na funkci ministra životního prostředí navrhlo dosavadního poslance a někdejšího disidenta Jána Budaje, který byl během takzvané sametové revoluce v roce 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Ministrem vnitra se stane někdejší šéf armádní rozvědky Roman Mikulec, který stál za vyšetřováním podezření z tunelování majetku vojenského zpravodajství za první vlády bývalého premiéra Roberta Fica. V roce 2013 Mikulce policie obvinila z ohrožení utajované zkušenosti, soudy ho ale pravomocně obžaloby zprostily.

Členem nové vlády nebude exprezident Kiska, který v úterý oznámil, že kvůli zdravotním potížím nepřevezme ani mandát poslance.

Budoucí ministr zahraničí Korčok ale bude muset podle šéfa jedné z koaličních stran po návratu na Slovensko nastoupit do povinné karantény, kterou úřady v souvislosti s koronavirem nařídily pro všechny Slováky vracející se z ciziny.

"Ivan Korčok se vrátí z Ameriky, přečká karanténu a poté z něj bude skvělý ministr zahraničí. Slovensko je v těžké době, Ivan Korčok je prakticky slovenská diplomatická špička," řekl šéf SaS Richard Sulík, jehož strana Korčoka do funkce navrhla.

Nejsilnější strana v dosluhujícím kabinetu, Směr - sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Fica, která je u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, míří do opozice. Oba koaliční partneři Směru-SD, a to Slovenská národní strana a strana Most-Híd, v únorových volbách propadli a již nebudou mít zastoupení ve sněmovně.

Vizitky klíčových ministrů budoucí slovenské vlády

 

Ministr financí: Eduard Heger (43) - Bývalý poslanec za hnutí OLaNO. Vystudovaný ekonom (Ekonomická univerzita v Bratislavě), po studiích pracoval jako manažer v různých firmách, pobýval i v USA a byl konzultantem ministerstva obrany, kde se podílel na reformě armády. V parlamentních volbách v roce 2016 kandidoval na 24. místě kandidátky OLaNO a díky preferenčním hlasům byl zvolen z desátého místa do parlamentu. Je ženatý, má čtyři děti. Hlásí se ke křesťanství, na víru se dal podle svých slov po předčasném úmrtí otce. Pracuje ve vedení křesťanského Společenství při katedrále svatého Martina. Narodil se 3. května 1976 v Bratislavě.

Ministr Zahraničí: Ivan Korčok (55) - Kariérní a zkušený diplomat. Dosud byl velvyslancem Slovenska ve Spojených státech. Korčok se narodil 4. dubna 1964 v Banské Bystrici. Vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě (dříve VŠE) a postgraduálně i Institut mezinárodních vztahů na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

Na ministerstvo zahraničí nastoupil již během postgraduálního studia v roce 1992. Na ministerstvu prošel řadou funkcí, pracoval i na slovenských ambasádách v Německu, kde byl v letech 2005-2009 velvyslancem, a ve Švýcarsku, působil také ve slovenské misi při NATO a vedl přístupové rozhovory Slovenska s aliancí. Byl také vedoucím slovenského zastoupení při EU. V letech 2015-2018 byl státním tajemníkem (náměstkem) ministerstva zahraničí. Tehdy byl u moci kabinet Roberta Fica, podle slovenských médií se Korčok ale politicky neangažoval. Velvyslancem v USA je od září 2018. Korčok je ženatý, má dva syny.

Ministr vnitra: Roman Mikulec (47) - Bývalý šéf armádní rozvědky a poslanec za hnutí OLaNO. Mikulec stál za vyšetřováním podezření z tunelování majetku vojenského zpravodajství za první vlády bývalého premiéra Roberta Fica. V roce 2013 Mikulce policie obvinila z ohrožení utajované zkušenosti, soudy ho ale loni po sedmi letech pravomocně obžaloby zprostily. Vystudoval vysokou leteckou školu v Košicích a po kariéře stíhacího pilota přešel k armádní rozvědce, kde se vypracoval až na šéfa. Působil na několika misích v USA a dalších zemích i v soukromém sektoru. Narodil se 18. března v Bratislavě.

Ministr obrany: Jaroslav Naď (38) - Diplomat, expert na armádní a bezpečnostní problematiku a poslanec za OLaNO. V letech 2004 až 2013 pracoval na ministerstvu obrany, kde byl například generálním ředitelem jedné ze sekcí. Působil také jako vedoucí sekce obrany při stálém zastoupení Slovenska při NATO a EU. Od roku 2014 působil v několika nevládních institutech, kde se specializoval na obranu a mezinárodní bezpečnost. V roce 2018 se stal zastupitelem a místostarostou obce Hrubá Borša. Vystudoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Mateje Bella v Banské Bystrici (PhDr.) a další titul Ph.D. získal na vojenské akademii v Liptovském Mikuláši. Loni byl obviněn, že na členovi bezpečnostních složek vyzvídal informace o případu otravy bývalého ruského a britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Policie později obvinění zrušila. Narodil se 21. března 1981 v Nitře. Má tři děti.