Litva má podobně jako Česko nařízenou karanténu kvůli epidemii koronaviru. "My jsme vojáci, tak jsme v práci," řekl v telefonickém rozhovoru s HN podplukovník Eugenijus Lastauskas, velitel centra strategické komunikace litevské armády. Tady s napětím sledují, zda a jak Rusko nebo kdokoli jiný využije nejistoty a strachu k útoku v informačním světě, kde Litevci každý den zaznamenávají několik pokusů o šíření lží a nepravdivých zpráv. Těmi se Rusko dlouhodobě snaží oslabit soudržnost spojenců v Severoatlantické alianci a Evropské unii.

"Situace je opravdu unikátní. Naši protivníci dříve používali falešné zprávy, aby vytvořili nějaký pocit nejistoty. Ale atmosféra strachu už tu je," říká Lastauskas, který před epidemií očekával spíše příval dezinformací kolem největšího cvičení Američanů v Evropě za posledních 25 let Defender 2020, které se mělo odehrávat v mimo jiné i v Polsku a v pobaltských zemích. Jeho rozsah ale byl tento týden kvůli epidemii zásadně omezen.

HN: V Česku už obvyklé ruské dezinformační kanály začaly používat téma koronaviru, aby prohlubovaly nejistotu. Zaznamenali jste i u vás v Litvě zneužití tohoto tématu?

Neustále sledujeme informační prostor. To, co vidíme v Litvě, je nárůst hledání specifických témat, která jsou spojena s koronavirem. Vidíme také pokusy vytvořit paniku, ale hodně těch pokusů provádějí jednotlivci. Vidíme falešné zprávy, ale nemůžeme v tuto chvíli říci, že je to koordinovaný pokus o destabilizaci a šíření dezinformací. Jednotlivci šíří ty zprávy z různých důvodů. Jedním z nich je strach, další je pokus využít situaci pro vlastní zisk. Organizovanou kampaň dosud nevidíme.

HN: Nejsou tedy vidět nějaké nové vzorce, příběhy nebo modely, které by se mohly opakovat někde jinde?

Poslední informační útok byl na konci ledna, a pokud jde o rozsah, neměl obdoby. 28. ledna se začala šířit informace, že americký voják, který je v Litvě v rámci jednotek NATO, má koronavirus. To, co na něm nemělo obdoby, bylo, že informace se začala šířit pomocí kybernetického útoku na zpravodajské webové portály. To jsme předtím neviděli. A k šíření byl také použit e-mail jednoho z našich spolupracovníků oddělení strategické komunikace pomocí falešných e-mailů úřadům některých měst. Viděli jsme i zprávy, že chystané cvičení Defender 2020 je určeno k tomu, aby se koronavirus šířil. Tady vidíme v pozadí nějakou koordinaci. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru