Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to v pondělí řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla se šesti pacienty se v pondělí chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš. "Situace na východě Francie se zlepšuje a není tedy nutné šestici pacientů převážet," potvrdil mluvčí francouzské ambasády v Praze Patrick Le Menes.

Babiš zopakoval, že Česko reagovalo na francouzskou žádost. Zatím nepočítá s tím, že by volná lůžka mohla Česká republika nabídnout někomu jinému. "Uvidíme," uvedl s odkazem na vývoj epidemie. 

Podle brněnské nemocnice už však byli francouzští pacienti dokonce na cestě. "Jednomu z pacientů se přitížilo a na mezipřistání v Lucembursku se tak rozhodlo, že dál pokračovat nebudou," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová HN sdělila, že ke zrušenému letu resort nemá informace. "Spolupráce s Francií byla řešena na úrovni vlády," vysvětlila a odkázala na tiskové oddělení premiéra.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět z Francie v pondělí odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

V Brně jsou dvě fakultní nemocnice. Francouzské pacienty měla přijmout Fakultní nemocnice Brno se sídlem v Bohunicích, kde je také odběrový stan, provádějí se tam testy na koronavirus a také funguje odběrový tým, který jezdí přímo domů k lidem s podezřením na nákazu. Nemocnice má zhruba stovku přichystaných lůžek pro pacienty s koronavirem a další stovky v záloze.

Ve francouzských nemocnicích a domovech s pečovatelskou službou podlehlo nemoci covid-19 od 1. března do nedělního večera přes 7500 lidí. Na jednotkách intenzivní péče zdravotnických zařízeních leželo podle víkendových čísel ve Francii bezmála 7000 pacientů.

Související

 

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život se vrací do normálu a my vám chceme pomoct, aby to byl návrat co nejpříjemnější. Proto tu je newsletter Sedmička HN. Sedm zajímavých tipů pro čtení a několik nápadů pro volný čas, každý pracovní den v sedm ráno přímo do vaší mailové schránky!

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru