Levicový senátor Bernie Sanders ukončuje boj o nominaci opoziční Demokratické strany pro listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. Uvedl to ve středu v prohlášení svým podporovatelům. Sanders tím uvolnil cestu ke kandidatuře pro bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který tak zřejmě bude soupeřem nynější republikánské hlavy státu Donalda Trumpa.

"Cesta k vítězství je v podstatě nemožná," uvedl Sanders ve streamovaném projevu svým stoupencům z domovského města Burlington ve státě Vermont. "Dospěl jsme k závěru, že tato bitva o demokratickou nominaci nebude úspěšná, a proto dnes oznamuji konec své kampaně," dodal Sanders, který byl posledním, kdo stál Bidenovi v cestě k tomu, aby se stal Trumpovým vyzývatelem v boji o Bílý dům.

Bývalého zástupce prezidenta Baracka Obamy označil za "slušného muže", s nímž "bude spolupracovat na prosazování progresivních myšlenek".

Senátor byl po začátku letošních demokratických primárek považován za favorita. Po sérii porážek se svým stranickým rivalem Bidenem však v posledních týdnech čelil výzvám, aby ze stranického klání odstoupil a umožnil tak demokratům připravit se na prezidentské volby tím, že se sešikují za Bidenem. Nechtějí totiž opakovat zkušenost z roku 2016, kdy se Sanders o nominaci dlouho přetahoval s Hillary Clintonovou, která nakonec ve volbách podlehla Trumpovi.

Osmasedmdesátiletému Sandersovi, který sám sebe označuje za socialistu a oblíbený je nejvíce mezi levicovými progresivisty, se nepodařilo získat podporu středových voličů demokratů ani zasloužilých stranických funkcionářů, kteří se většinově přiklonili na Bidenovu stranu.

Podle agentury Reuters někteří Sandersovi stoupenci senátora vyzývali, aby z kampaně neodstupoval a tím ovlivňoval Bidenova politická stanoviska. Koronavirová krize však přesměrovala pozornost veřejnosti směrem k pandemii a Sanders přišel o možnost být slyšen. I tak se mu podařilo dostat do veřejné debaty demokratů mnoho svých návrhů, jako je přeměna systému soukromého zdravotního pojištění na státem financovaný model, zavedení minimální mzdy ve výši 15 dolarů (374 korun) či vyšší zdanění bohatých.

Biden k Sandersovu kroku vyjádřil respekt. Řekl, že si je vědom toho, jak těžké rozhodnutí to pro senátora muselo být. Dodal, že Sanders podřídil vše společnému cíli porazit Trumpa v nadcházejících volbách. "I když Sandersova kampaň skončila, jeho vliv na nadcházející volby zdaleka neskončil," uvedl Biden s tím, že názorům Sanderse i jeho levicového stranického křídla bude naslouchat.

Demokratické klání o prezidentskou nominaci "dopadlo přesně tak, jak si to vedení Demokratické strany přálo", napsal v reakci na Twitteru Trump, kterému předvolební průzkumy přisuzovaly větší šance v přímém souboji s levicovým Sandersem než s centristou Bidenem. Zklamané Sandersovy stoupence šéf Bílého domu vyzval, ať raději volí republikány.

Kvůli koronavirové krizi vedení demokratů minulý týden posunulo nominační sjezd z července na 17. srpna. Ve stejný měsíc oficiálně vyberou svého kandidáta do prezidentských voleb i republikáni. Prezidentské volby se konají 3. listopadu.

Sanders kandidoval už podruhé

Sanders, nejstarší z demokratických uchazečů, byl slyšet v debatách a dařilo se mu i v úvodních primárkách. Po březnovém superúterý ještě patřil spolu s bývalým viceprezidentem Joem Bidenem (77) k favoritům na nominaci. Postupně však začal ztrácet dech. Sandersova případného vzestupu se kvůli jeho radikálním levicovým názorům obávali i někteří spolustraníci. V souboji začal dominovat Biden.

Sám Sanders se označuje za "socialistického demokrata", na podzim 2018 hladce obhájil další šestiletý mandát v Senátu. Ve svém domovském státě Vermont je tento politik oblíbený (voleb se zúčastnil jako nezávislý, v Senátu hlasuje s demokraty). V amerických médiích je označován za levicového radikála a bojovníka proti oligarchii.

O křeslo prezidenta Sanders usiloval už v roce 2016, kdy ho v primárkách porazila někdejší šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Sanders jí však nečekaně dlouho vzdoroval, oslovit přitom dokázal především mladé voliče. Někdejší první dámu USA v průběhu voleb ostře kritizoval, ve finále ji ale oficiálně podpořil. Clintonové to však nestačilo, s republikánem Donaldem Trumpem prohrála. 

Loni v únoru Sanders oznámil, že o kandidaturu na prezidenta bude znovu usilovat. Tentokrát do boje nastupoval jako nejsilnější z demokratických kandidátů. 

Senátor je dlouhodobě obdivovatelem skandinávského modelu sociálního státu. Řadí se k těm demokratům, kteří požadují bezplatnou zdravotní péči, dostupné vzdělání bez studentských dluhů, toleranci vůči migrantům a vyšší zdanění bohatých. Za klíčový v boji proti nerovnostem považuje Sanders svůj návrh přeměnit systém soukromého zdravotního pojištění na státem financovaný model. Sanders je také zastáncem stažení vojáků USA z Blízkého východu.

Související

 

Související